Закон і Бізнес


Ліміт на помилки

Кількість скасованих рішень може виявитися підставою для позбавлення мантії


Судова влада, №30 (965) 24.07—30.07.2010
2580

Для подолання корупції в судовій системі необхідно на законодавчому рівні закріпити відповідальність суддів, конкретизувавши умови її настання. Про це за¬явила керівник експерт¬ної комісії з правових питань та судової реформи партії «Сильна Україна» Олександра Павленко.


За словами експерта, нині близько 70% судових рішень є незаконними. Проте суддів не притягують до відповідальності через відсутність норм, якими передбачалося б, що за конкретні дії служитель Феміди може бути притягнутий до певної відповідальності, зазначила О.Павленко.
Крім, власне, відсутності ефективного контролю за зловживаннями, до цього призводить, за її словами, зокрема, низька кваліфікація слуг закону. Щоб вирішити цю проблему, пропонується запровадити серед іншого «принцип кількісного скасування рішень».
Він, зокрема, передбачає встановлення граничної кількості скасованих рішень певного судді, після досягнення якого проти нього відкривається дисциплінарне прова¬дження.
За словами експерта, правові наслідки для судді мають поділятися на кілька ступенів: відсторонення від посади на певний строк, пропозиція про зняття з посади, позбавлення права обіймати посаду судді на певний термін. Це, на її думку, допоможе знизити рівень корупції, прийняття необгрунтованих і незаконних рішень буде безпосередньо впливати на подальшу кар’єру служителя Феміди.
За словами керівника експертної комісії, проблемою судової системи також є її запо¬літизованість. Тому необхідно змінити підходи до призначення суддів. «Коли це буде самостійне призначення в межах самої судової влади, коли в нього не втручатиметься Президент або Верховна Рада щодо питань узгодження, пролонгації повноважень, можна говорити про відносну незалежність», — уважає О.Павленко.