Закон і Бізнес


Гривневий потенціал

Національна валюта буде зміцнюватись, але без різких коливань


Банки і клієнти, №25 (960) 19.06—25.06.2010
2106

На сьогодні курс гривні регульовано плаваючий, і хоча НБУ має певний вплив на нього, але його фундамент визначається все ж ринком. Тому, за словами керівника групи радників голови Нацбанку Валерія Литвицького, будь-які заяви політиків про необхідність посилення чи послаблення національної валюти не мають під собою жодних підстав. Проте, якщо проаналізувати економічну ситуацію, можна зробити висновки щодо майбутнього гривні.


В.Литвицький переконаний, що наразі є підстави для підвищення курсу. Проте такого різкого подорожчання гривні, яке було у 2005 чи 2008 роках, не передбачається. За словами чиновника, Нацбанк зацікавлений у тому, щоб коливання курсу не були надмірними. Тому якщо регулятор помітить необ’єктивний, викликаний спекуляціями стрибок в обмінниках, то використає свої інструменти для впливу на ситуацію. Проте якщо раптом в когось виникне бажання штучно підняти курс, то заради цього можна «спалити» всі валютні резерви, але цілі так і не досягти.
На посилення гривні нині впливає низка чинників. Передусім слід відзначити підвищення продуктивності праці. Вона має суттєве значення, адже чим більше в країні виробляється товарів, тим більше їх можна купити за ту саму грошову одиницю. Одним з факторів, який свідчить про підвищення продуктивності праці, є зростання ВВП. Офіційних даних із цього приводу наразі немає, але, за підрахунками Нацбанку, цей показник з початку року піднявся на 5,5%.
Також слід відзначити, що зростання відбувається практично в усіх сферах економіки. Пожвавлення демонструють не лише сільське господарство (це фахівці відзначали навіть в умовах кризи), а й машинобудування, металургія, транспорт і навіть (уперше з початку року!) роздрібна торгівля. Проте ще не налагодилися справи в будівельників.
На гривню грає і низька (як для нашої країни) інфляція. З початку року купівельний потенціал вітчизняної грошової одиниці зменшився на 3,7%. Якщо ж порівнювати з показниками травня 2009 року — інфляція становить 8,5%. При цьому 2 місяці поспіль, у квітні та травні, фіксується дефляція (0,3 та 0,6% відповідно). Деякі фахівці пояснили це сезонним фактором, однак В.Литвицький не згоден з такою позицією. «За 15 років історії гривні дефляція в травні була 1 раз, то невже решту 14 років був «несезон»?!» — обурювався спрощеними підходами чиновник, закликаючи шукати причини в економічному поступі.
У свою чергу Нацбанк демонструє готовність утрутитись, якщо почнеться спекулятивне коливання на ринку. Зокрема, цього року регулятор збільшив валютні резерви майже на $2,5 млрд, і нині вони перебувають у межах $29 млрд.
Усупереч поширеній думці, що для експортерів вигідне послаблення гривні, значно вигіднішим для них був би стабільний курс за умов низької інфляції. Адже здешевлення національної валюти викличе подорожчання енергоносіїв, та й планувати комерційні справи краще за умов стабільності. Отож не варто очікувати на політичне замовлення обвалу гривні від близьких до влади олігархів.
Щоправда, гривня похитнеться, якщо в країні дестабілізується політична ситуація чи ускладняться переговори з МВФ. Ударити по національній валюті може і друга хвиля кризи, яку пророкують деякі фахівці (водночас слід зазначити, що багато експертів її можливість заперечують), однак якщо внутрішній ринок відновиться, то будь-які зовнішні потрясіння вдасться пом’якшити.

Олексій ПИСАРЕВ