Закон і Бізнес


ШЕРШЕ ЛЯ ФАМ?

М.Мельниченко стверджує, що у В.Литвина були «побутові мотиви» для вбивства Г.Гонгадзе


Влада і закон, №50 (726) 10.12—16.12.2005
1880

Микола Мельниченко, заявив, що в колишнього глави Адміністрації Президента Леоніда Кучми Володимира Литвина були свої мотиви для вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.


«Стосовно вашого колеги Георгія Гонгадзе. Литвин часто заявляє, що в нього не було жодних мотивів і що Гонгадзе не становив для нього жодної загрози. Я наголошую, що в Литвина були особисті мотиви ненавидіти Гонгадзе, які основані на побутовому рівні», — заявив він.

При цьому М.Мельниченко не захотів розмовляти про мотиви «з етичних міркувань». «Усі документи стосовно цього знаходяться у Генпрокуратурі, і ГПУ, якщо захоче, то оприлюднить ці мотиви».

Пізніше М.Мельниченко зізнався, що особистими мотивами В.Литвина могли бути стосунки з жінкою.

Своєю чергою екс-депутат Олександр Єльяшкевич заявив, що вимагає відставки В.Литвина з посади спікера Верховної Ради. «Я підкреслюю, що неодноразово ставили питання, в тому числі через колишнього посла у США, щодо Литвина. І у своїх заявах Мельниченко ставив питання одразу після загибелі Кравченка про те, що Литвин негайно має бути усунений з посади, бо саме він є головною постаттю, яка заважає реальному розслідуванню резонансних кримінальних справ», — заявив він.

О.Єльяшкевич також заявив, що він та М.Мельниченко розпочинають публічну діяльність для того, щоб відповідати на запитання журналістів. «В умовах, коли розумієш, що члени банди Кучми знаходяться при владі, ми будемо відповідати на запитання поступово, — заявив він. — Раз за разом будемо переконувати все українське суспільство, що весь цей бруд, уся ця брехня, яка свідомо поширювалася щодо Мельниченка та зроблених ним записів, — це була свідома операція банди Кучми, щоб злочинці не відповідали за скоєні тяжкі кримінальні злочини».

Тим часом М.Мельниченко заявив, що не має наміру брати участь у виборах до Верховної Ради. «У мене немає ніякого бажання бути у Верховній Раді і бачити обличчя Литвина, Волкова, Суркіса і ще 283 народних депутатів цього скликання», — заявив він. Колишній охоронець глави держави також сказав, що його намагалися підкупити екс-керівник Держуправління справами Ігор Бакай, перший помічник Л.Кучми Сергій Льовочкін і зять Л.Кучми Віктор Пінчук.

М.Мельниченко наполягає, що саме він особисто вів записи в кабінеті тодішнього Президента Л.Кучми. За його словами, він носив диктофон «під серцем» і «власноруч ставив його під диван і забирав його звідти». На доказ своїх слів він продемонстрував фрагменти записів із незрозумілими звуками, які сам колишній охоронець охарактеризував «як скрип пружин дивана в кабінеті Кучми». М.Мельниченко також спростував заяву екс-керівника Управління держохорони Сергія Кислова про те, що він не міг один заходити до кабінету Л.Кучми.

У свою чергу О.Єльяшкевич заявив, що «Мельниченко заходив (в кабінет) не один, а з колегами. На цих записах (фрагментах із незрозумілими звуками. — Прим. ред.) ви можете почути, як Мельниченко тихо розмовляє з колегами», — пояснив він.

Представники Управління держохорони зробили спробу спростувати заяву. Так, полковник Володимир Косарев, який був заступником коменданта в АП, заявив: «Коли М.Мельниченко був у нас, уявіть, як вони заходили. Одна людина була на дверях, Мельниченко заходив туди раз на три дні, а може, й на тиждень. Заходить технічний персонал один раз на тиждень. У присутності моєї людини вони оглядали кабінет. Скажіть, як він міг засунути під диван диктофон?»

На це О.Єльяшкевич сказав: «У Мельниченка є беззаперечні докази, що він записував власноруч Кучму, але в цей момент ті, хто боїться відповідальності за прикриття злочинів Кучми, перебувають тут і намагаються не дати журналістам зрозуміти цінність цих доказів».

На запитання журналістів, чи записував він Євгена Марчука, М.Мельниченко відповів: «Розмови Марчука задокументовані, розмови Медведчука також задокументовані».

За годину спілкування М.Мельниченко розмовляв з журналістами близько 10 хвилин. Решту часу виступав О.Єльяшкевич. На всі незручні запитання він відповідав звинуваченнями на адресу журналістів, які їх ставили. Зокрема, О.Єльяшкевич звинувачував журналістів у прислуговуванні режиму Л.Кучми.

«Українська правда»