Закон і Бізнес


О.Рибачук вважає себе схожим на Леніна – таким же лисим


Влада і закон, №38 (714) 17.09—23.09.2005
1426

Дебютна прес-конференція новоспеченого держсекретаря Олега Рибачука відразу стала скандальною. По-перше, він заявив, що Президент пропонував Юлії Тимошенко взятися за формування нового уряду, що заперечила сама екс-прем’єр, а по-друге, О.Рибачук вирішив провадити кадрову політику Секретаріату ющенківськими методами — звільнити всіх. Проте «ЗіБ» більше зацікавило питання: «Чи не означає відставка О.Рибачука з посади віце-прем’єра з питань євроінтеграції згортання цього напряму роботи в зовнішній політиці або загострення конфлікту з МЗС?»


«Євроінтегрований» держсекретар

За словами О.Рибачука, він твердо переконаний, що тепер зможе ефективніше працювати над процесом євроінтеграції України, оскільки, на його думку, євроінтеграцією логічно буде займатися саме на посаді держсекретаря. Що стосується посади віце-прем’єра з питань євроінтеграції, то О.Рибачук вважає її недостатньо ефективною, як це показав досвід. За словами держсека, в нього на попередній посаді було кілька радників і референтів, а він сам тільки координував діяльність кількох профільних департаментів. О.Рибачук підкреслив, що в його роботі європейський курс залишиться пріоритетним. «Посада державного секретаря дає чимало важелів та інструментів для ефективної реалізації євроінтеграційної діяльності, — сказав він. — Адже це напрям, який ми задекларували перед усім світом під час президентських виборів».

На запитання, чи буде призначено нового віце-прем’єра з питань євроінтеграції, О.Рибачук відповів, що це питання технічне, можливо, навіть питання, яке потребує політичних консультацій, залежно від результатів переговорів.

Він ще раз підкреслив, що моніторинг плану дій «Україна — ЄС» значно ефективніше можна буде виконувати, перебуваючи на посаді держсекретаря, тому що це глобальна координуюча посада. «Чого найбільше не вистачає, це щоб після виборів 2006 року ми мали якийсь консенсус політичних сил, які б визначилися, що наш шлях — виключно в Європу, і тоді цей механізм почне працювати зовсім по-іншому», — сказав О.Рибачук. Він зауважив, що й сам був не проти того, щоб розширити свої повноваження для реалізації ідеї європейської інтеграції, однак не «гвалтував» Президента, як інші.

Добрих півгодини конференції О.Рибачук намагався озвучити принципи роботи Секретаріату під його керівництвом. Зокрема, держсекретар запропонував журналістам «піймати» його на слові в тому, що проблеми в роботі не валитимуть на попередника Олександра Зінченка, робота Секретаріату не мотивуватиметься політичними хвилинними вигодами. «У Секретаріаті Президента та в уряді не буде людей, прямо пов’язаних із бізнесом», — коментував урядовець актуальну тему відокремлення бізнесу від влади. Щодо принципів формування нового Кабміну О.Рибачук сказав, що поєднання статусу народного депутата і члена уряду відтепер буде виключено, а кандидатури розглядатимуться незалежно від партійної належності. Крім того, держсекретар повідомив, що бюджет нового уряду буде орієнтований на розвиток, а не на вибори, і вже сьогодні є пропозиції про надходження 340 млрд додаткових коштів.

Моральний держсек

О.Рибачук одразу попередив, що функції РНБО і Секретаріату будуть приведені до конституційних норм. Що стосується діяльності самого держсекретаря, то він не братиме участі в парламентських виборах і його прізвища у списках наступного парламенту, зокрема й від Народного союзу «Наша Україна», ніхто не побачить, оскільки його нинішня посада не дає йому морального права бути членом партії.

За словами О.Рибачука, оновлений Секретаріат Президента не буде радити журналістам, як висвітлювати діяльність глави держави, бо це принизливо для Президента. Якщо влада буде робити неправильні кроки, то преса повинна про це писати, «починаючи з родин наших… вона має на це право». Держсекретар згадав також про скандал із сином Президента. Він зазначив, що кожна сторона зробила висновок зі скандалу, а інформація про доходи родини глави держави буде обнародувана. «Ви побачите декларації Президента. Це право громадськості — знати. І Президент мені підтвердив, що це буде зроблено», — сказав держсекретар.

При цьому О.Рибачук розкритикував людей, які роблять главі держави чи членам його родини дорогі подарунки; він сприймає це як дискредитацію В.Ющенка. «Якщо є такі люди, які вважають себе друзями Президента, й вони роблять такі подарунки, а потім про ці подарунки починає говорити весь народ — це питання не до Президента чи його оточення. Але нехай мене почують ті, хто намагається в такий спосіб поставити в дуже незручне становище самого Президента», — зауважив держсекретар.

Прес-секретар В.Ющенка Ірина Геращенко, яка була теж присутня на прес-конференції, повідомила, що у Президента є гарні новини про своє здоров’я і він має намір найближчим часом обнародувати їх. І.Геращенко відзначила, що «недавно родина одержала аналізи, які дають гарні прогнози. Я думаю, що право розповісти про це належить Віктору Андрійовичу».

Кучмізм з ознаками ленінізму?

Загалом перший виступ О.Рибачука в стінах Секретаріату можна назвати дуже емоційним, зокрема, до цього його спровокувала цитата з прес-конференції Миколи Томенка, який стверджував, що на Банкову повертається кучмізм. Спочатку О.Рибачук вирішив пожартувати з цього приводу: «На Банкову повернувся не кучмізм, а ленінізм, тому що я народився 23 квітня й схожий на вождя — такий же лисий. А на Кучму я зовсім не схожий — ні зростом, ні зачіскою». Однак потім він серйозно наголосив: «Давайте не лукавити, на Банкову прийшов я, значить, зі мною ви пов’язуєте поняття «кучмізм»? А я вам кажу, що я не маю із цим нічого спільного». О.Рибачук додав, що, коли на екрані з’явився М.Томенко, Президент «узяв мокру ганчірку й акуратно витер стіл, сказавши, що більше такого не буде». О.Рибачук повідомив, що, поки він держсекретар, подібних брудних конфліктів у команді Президента не допустить: «Я знаю Президента на 99%, мені не треба було бачити його щоденно, тож я гарантую повне порозуміння між Секретаріатом та Президентом».

Держсекретар переконаний, що в Секретаріат він прийшов надовго, а свою основну роль на новій посаді охарактеризував так: «Я колись говорив, що працюю у Віктора Андрійовича антимонопольним комітетом. Ця функція повернеться сюди». На запитання журналістів, чи буде навколо Секретаріату залізний паркан, О.Рибачук відповів: «А може, краще мінне поле? Не знаєш, чи пройдеш, чи, може, не пройдеш. Я подумаю».

Катерина ПЛЕШКО