Закон і Бізнес


Із безакцептним списанням потрібно покінчити раз і назавжди!


Підприємництво, №10 (686) 05.03—11.03.2005
744

На засіданні Комітету з питань банків і банківської діяльності, яке відбулося 1 березня, депутати розглянули і підтримали три законодавчі ініціативи лідера Християнсько-ліберальної партії України, президента Асоціації «Київський Банківський Союз» Леоніда Черновецького, що стосуються забезпечення охорони банків, митного збору на банківські метали, а також остаточної ліквідації інституту безакцептного списання.


На засіданні Комітету з питань банків і банківської діяльності, яке відбулося 1 березня, депутати розглянули і підтримали три законодавчі ініціативи лідера Християнсько-ліберальної партії України, президента Асоціації «Київський Банківський Союз» Леоніда Черновецького, що стосуються забезпечення охорони банків, митного збору на банківські метали, а також остаточної ліквідації інституту безакцептного списання.

Банки захистять
себе самі!

Законопроект Л.Черновецького (№5133) передбачає, що банки забезпечують захист банківської інформації, засобів і майна шляхом створення відповідних систем захисту, служб безпеки та охорони банківських об’єктів. При цьому «для забезпечення охорони банківських установ, збереження коштів і цінностей, що належать банку та його клієнтам, під час їх зберігання, перевезення й інкасації банки мають право створювати власні структурні підрозділи, озброєні автоматичною та напівавтоматичною нарізною вогнепальною зброєю, підпорядковані банківським службам безпеки й охорони».

Причому згідно з проектом «служба безпеки та охорони банку, його озброєний структурний підрозділ не підлягають реєстрації в органах виконавчої влади», а «єдиний порядок придбання, зберігання, обліку, перевезення, використання автоматичної та напівавтоматичної нарізної вогнепальної зброї і боєприпасів до нього в банківській системі повинен встановити МВС за погодженням із Нацбанком».

Виступаючи в комітеті, Л.Черновецький підкреслив, що «ніколи, в жодній демократичній країні світу держава не бере на себе фізичного захисту банкірів, бізнесменів чи просто людей, які хочуть найняти охорону».

Природно, колишнє керівництво МВС не бажало розставатися зі своєю монополією на охоронні послуги, оскільки могло фактично безконтрольно збільшувати вартість своїх послуг. Лідер ХЛПУ нагадав членам комітету, що в парламентських кулуарах колишній заступник міністра внутрішніх справ «обіцяв за цей проект розстріляти мене з автомата». Тому Л.Черновецький закликав колег «конструктивно поставитися до цієї простої пропозиції, яка повною мірою відповідає ринковій економіці та є нормальною для демократичної держави».

Як зазначив Л.Черновецький, «цей проект — у дусі законопроекту №3223, який уже пройшов перше й тепер має пройти друге читання. Але №3223 застарілий». Після обговорення комітет рекомендував внести проект Л.Черновецького на розгляд Верховної Ради.

«Золоте» питання

Ще один проект лідера ХЛПУ стосувався скасування держмита на ввезення до України валюти, банківських металів, цінних паперів та інших валютних цінностей (№6413). Коментуючи свою законодавчу ініціативу, Л.Черновецький завважив, що «банківські метали є валютою, і саме так це тлумачить міжнародна практика та декрети, які свого часу приймалися урядом України. Але через бажання неринковими методами наповнити бюджет з’явилися листи митного комітету та якісь підзаконні акти, котрі оподаткували банківські метали». Він нагадав, що Україна практично не видобуває свого золота й банківське золото 999-ї проби поповнює резерви України. «Тому я пропоную на рівні закону раз і назавжди з цим волюнтаризмом покінчити», — підсумував автор проекту.

Комітет вирішив підтримати законопроект Л.Черновецького для його ухвалення в першому читанні.

Безакцептне списання — це свавілля й корупція на місцях

Нарешті, ще одне питання, що розглядалося в комітеті, стосувалося спроб колишнього уряду реанімувати інститут безакцептного списання. Л.Черновецький нагадав членам комітету, що свого часу було прийнято розроблений ним закон, для чого довелося подолати вето Президента, «384 депутати проголосували за це, і закон про ліквідацію інституту безакцептного списання було прийнято, чим я пишаюся».

«Після цього було прийнято Цивільний кодекс, де також чітко записано про неможливість безакцептного списання коштів із рахунків клієнтів банку. Але оскільки Міністерство юстиції діяло абсолютно в іншому режимі, швидше за все, лобіюючи інтереси Мінфіну або податкової адміністрації, залишився чинним цілий ряд законів, які дозволяють усім контролюючим органам, включаючи пожежників і санепідемстанцію, зруйнувати сьогодні підприємство, позбавивши людей робочих місць. У результаті Мін’юст не привів решту законів у відповідність до Цивільного кодексу, і на місцях існують свавілля та корупція», — підкреслив лідер ХЛПУ. Тому Л.Черновецький запропонував прийняти відповідний закон, щоб раз і назавжди закінчити дискусії на цю тему.

Відповідаючи на зауваження, що при такому підході ускладниться боротьба зі злочинністю, центрами конвертацій, Л.Черновецький зауважив, що, «якщо уряд буде ліберальним, ніяких центрів конвертацій у нас не буде. Немає таких центрів у США, немає і в інших порядних країнах. Хай правоохоронні органи навчаться виконувати закон, і суддя без проблем дасть відповідні санкції на арешт рахунків».

Після обговорення комітет підтримав законопроект лідера ХЛПУ «Про внесення змін і доповнень до деяких законів України» (№5637).

Катерина ПЛЕШКО