Закон і Бізнес


ВС береться за Голову

Можливість дострокового звільнення Онопенка вже не міф, а реальність


Суддівські кадри, №11 (998) 12.03—18.03.2011
1563

Про можливість зняття Голови Верховного Суду Василя Онопенка з посади чутки ходили давно. Про те, що керманич найвищого судового органу втрачає свої позиції в третій гілці влади, стало зрозуміло ще під час проведення судової реформи влітку минулого року. Тоді всі негаразди, які спіткали обитель Феміди, у вигляді суттєвого звуження повноважень і зменшення штату пов’язували з особою очільника Суду. І ось час «Ч» настав. На 11 березня заплановано засідання Пленуму ВС, на якому мають вирішити: бути чи не бути В.Онопенку біля керма.


Спершу захід був покритий таємницею. 28 лютого на засіданні Пленуму ВС очікувалося, що питання ви¬словлення недовіри керманичу найвищого судового органу буде порушено. Проте цього так і не сталося, оскільки присутні більше переймалися наміром депутатів провести такий собі кастинг на придатність. Тоді критичні висловлювання В.Оно¬пенка щодо недоречності деяких за¬пропонованих законодавцем шляхів удосконалення діяльності очолюваного ним органу збігалися з думкою більшості колег. Однак це, схоже, був лише кредит довіри, який керманич Суду вичерпав уже за два тижні.
«Реанімувати» питання щодо дострокового припинення повноважень Голови ВС на минулому засіданні у його колег не було можливості і з огляду на ч.5 ст.43 закону «Про судоустрій і статус суддів». У цій нормі зазначено: підготовкою відповідного засідання Пленуму займається спе¬ціально створений організаційний комітет, якому забороняється вносити до порядку денного інші питання, крім висловлення недовіри своєму керівнику. В.Онопенко ще два тижні тому запевняв журналістів, що про наміри деяких своїх колег висловити йому недовіру дізнався із ЗМІ (див. №10 «ЗіБ». — Прим. ред.). За його словами, дійсно, в ст.43 згаданого закону прописана процедура висловлення недовіри Голові ВС, для чого необхідно щонайменше 10 підписів під клопотанням про скликання Пленуму. «Скажу вам чесно: я не бачив цих підписів, ніхто мені їх не передавав. Але таке право законом передбачено», — заявив керманич Суду, зауваживши при цьому, що в разі необхідності готовий звітувати перед колегами.
Що ж, тепер вже зрозуміло, що Василю Васильовичу відчитуватися таки доведеться. Щоправда, закон дозволяє йому цього і не робити, адже засідання Пленуму може відбутися і без його участі, і тоді письмові пояснення очільника ВС по суті порушених питань буде озвучувати уповноважена ним особа.
Втім, швидше за все, В.Онопенко на неприємну для нього зустріч все ж прийде, адже в непублічності йому дорікнути не можна. Нині подейкують: те, що захід відбудеться в присутності служителів пера, — заслуга керманича ВС. Раніше планувалося, що зібрання невдоволених роботою свого керівника суддів буде проходити за зачиненими дверима. І всі спроби нашого тижневика зв’язатися із головою орга¬нізаційного комітету Лілією Григор’євою були марними.
Лише коли число готувалося до друку, стало відомо, що прес-служба ВС таки проводить акредитацію ЗМІ на засідання Пленуму, яке буде присвячене саме питанню висловлення недовіри В.Онопенку. А ось чи назбирають «верховні» судді необхідні 25 голосів (більшість від складу Пленуму) для його звільнення і чи стане п’ятниця останнім робочим днем Василя Васильовича як Голови — дізнаємось незабаром.

Ольга КИРИЄНКО

Про перебіг подій на засіданні Пленуму читайте в наступному числі нашої газети.