Закон і Бізнес


Шлях ухилянтів

Як громадська активність та опозиційність до влади звільняє від служби у ЗСУ


Віталій Шабунін, Юрій Ніколов, Михайло Жернаков та Олександр Лємєнов.

18.05.2024 11:54
ОРЕСТ ГАМСЬКИЙ
7166

Сьогодні набувають чинності зміни до закону про мобілізацію, які передбачають істотні штрафи для тих, хто ухиляється від явки до ТЦК і взагалі від військової служби. Та чи застосують такі санкції до громадських активістів, які дотепер тривалий час уникають реальної служби у ЗСУ, прикриваючись чи-то підтримкою міжнародних організацій, чи особистими обставинами?


Мобілізований для відряджень

Наразі із публікацій у ЗМІ та соціальних мережах відомо про деяких активістів, які, будучи цілком придатними до захисту Вітчизни, у той чи інший спосіб залишаються не залученими до служби або «проходять» її в доволі специфічний спосіб. Зокрема, доволі показовими в цьому сенсі є обставини щодо «проходження служби» одним із очільників «Центру протидії корупції» Віталієм Шабуніним.

Так, за його словами, від самого початку повномасштабного вторгнення він добровільно пішов служити до ЗСУ і навіть був зарахований до 207 окремого батальйону 241 окремої бригади ТрО, Проте надалі його служба у військовій частині переривалася різноманітними відрядженнями, бо його здібності нібито були потрібні або НАЗК, або Міноборони, або ще комусь.

Як наслідок, за наявними даними, він жодного дня не перебував в армії, формально йдучи у відпустку відразу після направлення до військової частини. Зокрема,  як розповів на своїй сторінці у Facebook журналіст Володимир Бойко, котрий дійсно захищає країну в лавах ЗСУ, він з’ясував, що «у березні 2022 року В.Шабунін домовився (з ким саме — має встановити слідство), що його прізвище заднім числом внесуть до наказу по стройовій частині від 25.02.2022 №3 про зарахування до списків особового складу як рекрута, якого, начебто, направив у цю частину РТЦК та СП».

Журналіст зазначає: «вдалось встановити, де саме «виконував обов’язки військової служби» солдат В.Шабунін — виявляється, впродовж двох років (за винятком невеликого проміжку в 2023 році, коли він культурно відпочивав у Слов’янську) цей боєць проводив час у київських закладах громадського харчування, доказом чого стали численні фотографії та відеоматеріли, відзняті небайдужими громадянами».

Наприклад, будучи відрядженим до в/ч А7376, В.Шабунін до неї не доїхав, залишившись у Києві. А з 5 вересня, відпросившись у відпустку до 9 вересня, взагалі не прибув у розташування частини, фактично самовільно залишивши службу.

Крім того, на підставі листів від Національного агентства щодо запобігання корупції від 5.09.2022 та 24.10.2022, а також звернень заступника голови НАЗК Артема Ситника від 1.01. 2023 та голови НАЗК Олександра Новікова від 27.01.2023 В.Шабунін нібито перебував у відрядженні в НАЗК. Причому згодом в агентстві відхрестилися від таких листів. Як наслідок, Державне бюро розслідування порушило проти нього ще одне кримінальне провадження — за фактом підробки документів від НАЗК. Перше стосується ухилення від мобілізації.

Також, за наявною інформацією, В.Шабунін сфальсифікував дані про нібито свою службу в 93-й механізованій бригаді «Холодний Яр», де не служив жодного дня. Водночас, перебуваючи постійно у Києві, В.Шабунін отримував грошове забезпечення в А4076 та А4742.

9 серпня 2023 року наказом Командувача СТД територіальної оборони ЗСУ В.Шабуніна переведено на посаду: «водія-електрика відділення технічного моніторингу взводу технічного моніторингу роти радіоелектронної боротьби». Проте і там його не бачили.

Ба більше, в серпні 2023 року, В.Шабунін, незважаючи на перебування у Києві, звернувся з рапортом до командира в/ч А1155 з проханням виплачувати йому надбавку «за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років і щомісячну премію відповідно до особистого внеску до загального результату служби у розмірі 523%(!) посадового окладу».

Частину відрядження він нібито провів у Центрі дослідження трофейної зброї та військової техніки. «З листопада 2023 року я служу в Центрі інновацій та розвитку оборонних технологій Міноборони, з якого мене колись викинув ще тоді міністр Резніков», — запевняє В.Шабунін.

Однак, з мотивувальної частини ухвали про відновлення судового провадження щодо обвинуваченого В.Шабуніна, яку постановив суддя Дніпровського районного суду м.Києва, легко переконатися, що активіст не знає, де і в якому статусі проходить службу. Бо у відповіді на запит суду командир військової частини №* повідомив, що В.Шабунін у листопаді 2023 року виключений зі списків особового складу, оскільки відповідно до наказу Генерального штабу ЗСУ від 24.10.2023 №515-РС його призначено бойовим медиком взводу охорони іншої в/ч.

Отже, «бойовий шлях» В.Шабуніна переважно пролягав у столиці. Хоча це не завадило отримати від ЗСУ за 2022—2023 рр. понад 1,5 млн грн. грошового забезпечення та додаткової винагороди. Якщо мета нового закону полягає саме в такій «мобілізації у відрядження», то, напевне, не було б такої кількості осіб, яких ТЦК розшукують через неявки за повістками.

Прикриваючись матір’ю, братом та посольством США

Утім, як свідчить досвід ще одного активіста — журналіста Юрія Ніколова — такий розшук може відбуватися вибірково. Свого часу, українські антикорупційні активісти викрили його в ухиленні від служби: прикриваючись хворою мамою, Ю.Ніколов так і не з’явився до ТЦК для оновлення даних.

Проте наразі не відомо, чи були спроби з боку ТЦК знайти журналіста. Адже це не було складно зробити, наприклад, завітавши на офлайн курсу «Школи антикору», який тривав з 6 до 11 квітня цього року та проходив в Івано-Франківську. Як свідчить програма навчання, Ю.Ніколов та В.Шабунін значилися в якості тренерів цього заходу.

Між іншим, хвороба матері, якою Ю.Ніколов пояснював неможливість явки до ТЦК, не змусила його відмовитися від участі в тривалому навчальному заході далеко за межами столиці.

До того ж, Ю.Ніколов подає приклад того, як інформаційному просторі виправдати своє небажання захищати країну. Наприклад, бути присутнім у військовому порядку денному, прикриваючись братом, який воює в ЗСУ, та висвітлювати успіхи українських воїнів, до яких він жодним чином не причетний. Так, після вдалої атаки ЗСУ на ростовський аеродром, він попросив своїх дописувачів придбати картину брата — мінімум за 2000 грн.

Також можна поширювати про себе новини чи фото з американського посольства, з американськими чиновниками чи з будь-якими згадками про себе у цьому контексті. І таким чином формувати сигнал, показуючи командуванню Збройних Сил України, що таких ухилянтів не можна мобілізовувати до лав армії, бо вони — під надійним захистом союзників і партнерів і роблять щось дуже важливе, що не дозволяє їм йти до армії.

Спростована плоскостопість

Натомість, якщо до розшуку ухилянта підходять належним чином, то його знаходять.

Так, наприклад, розшукувався через неявку за повісткою очільник «Фундації DEJURE» Михайло Жернаков. Урешті-решт, наприкінці минулого року його затримали і оштрафували за адміністративну проступок, передбачений ч.2 ст.2101 («Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію») КпАП на 5300 грн. — за ухилення від мобілізації, скоєне в особливий період,

Принагідно, М.Жернакову довелося пройти ВЛК, яка визнала його повністю придатним до військової служби, а раніше встановлений діагноз про плоскостопість, яким він прикривався від служби в армії, було спростовано.

Проте, у подальшому М.Жернаков подав довідку про те, що нібито працює викладачем на 0,75 ставки у приватній установі «Університет «Київська школа економії», тепер уже прикриваючись ступенем доктора наук, аби не бути мобілізованим.

Водночас, за наявною інформацією, наразі НАЗЯВО перевіряє його дисертаційну роботу «Податкові спори: реформування механізмів вирішення» (12.00.07 — адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право) на предмет академічного плагіату, на що звернули увагу експерти.

Якщо ці факти підтвердяться, то його подальша викладацька робота стане неможливою. Відповідно, відпаде й підстава для відстрочки від мобілізації.

Нагадаємо, що М.Жернакова у лютому 2012 року було призначено суддею Вінницького окружного адміністративного суду указом В.Януковича. Потім пішов з посади і на даний момент очолює «Фундацію DEJURE».

«Упєтляти» на законних підставах

Не менш показовою є й історія переховування від мобілізації головного експерта StateWatch Олександра Лємєнова.

За інформацією з Нацполіції, наприкінці грудня минулого року він забарикадувався в квартирі, щоб не отримувати повістку. Потім, вибравшись, за словами сусідів, через вікно, не з’являвся ні вдома, ні на роботі та на засіданнях громадських рад, до складу яких входить. В результаті був оголошений у розшук.

Потім, як повідомило джерело в ТЦК, «зателефонували з Офісу Генерального прокурора та зажадали анулювати повістку О.Лємєнову», бо він нечебто входить до складу конкурсної комісії ОГП з відбору прокурорів САП за міжнародною квотою.

До речі, це не єдиний випадок створення умов для ухилення від військового обов'язку активістами, які співпрацюють із міжнародними структурами.

Прикметно, що для створення собі необхідного іміджу захисника Вітчизни, О.Лємєнов активно критикує владу та виступає поборником боротьби з іншими ухилянтами. Так, він закликав «з’ясувати підстави перебування за кордоном чоловіків. На всіх, хто «упєтляв» незаконно — накласти передбачені законодавством санкції. Треба їх покарати, а не сюсюкатися».

Виходячи з цього заклику, він, напевне, вважає, що «упєтляв» від служби на законних підставах. Як і низка інших громадських активістів, які своїм обов’язком вважають «захист» країни у тилу, як-от журналіст Максим Савчук, Орест Рудий — чоловік співзасновниці «ЦПК» Дарії Каленюк, головний редактор «Руху «ЧЕСНО» Олександр Саліженко або чоловік і повнолітній син ведучої YouTube-каналу «Є питання» Олени Трибушної — Віктор Степаненко і Андрій Трибушний.

Адже дієвість мобілізаційних нововведень буде залежати не тільки від свідомості пересічних українців, а й від того, чи застосовуватимуться нові жорсткі правила до всіх у рівній мірі. Без огляду на громадську активність, опозиційність до влади, прихильність до міжнародних структур чи наявність медійних родичів.

Закон і Бізнес