Закон і Бізнес


Держава не зможе витребувати майно, добросовісно набуте до Зеленського — проект


Прийняття цього закону покращить сон тим українцям, які стали власниками державного або комунального майна до 2019 року.

07.05.2024 12:13
1095

Добросовісний набувач майна, яке колись належало державі або територіальній громаді, не може нескінченно довго перебувати у підвішеному стані, переймаючись, що раптом це майно відчужено з якимось порушенням.


Аби його право власності також було захищено, група нардепів зареєструвала проект «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо захисту прав власності добросовісного набувача» (№11233), інформує «Закон і Бізнес».

Пропозиція зводиться до встановлення граничного строку в 5 років, впродовж якого державне або комунальне нерухоме майно, що було передане за відплатним або безоплатним правочином, може бути витребувано від добросовісного набувача. Цей строк обчислюється від дати проведення реєстрації права власності першого набувача або моменту передачі йому рухомого чи нерухомого майна, якщо така реєстрація не вимагалася законодавством.

Також уточнюється, що подальша зміна власників такого майна не впливає на обчислення та перебіг граничного строку для витребування такого майна. При цьому дії органу державної влади або місцевого самоврядування щодо розпорядження майном презюмуються як правомірні. Відповідно першому набувачеві не можна ставити у провину, що він не перевірив дотримання таким органом процедур щодо погодження або схвалення правочинів іншими органами державної влади або місцевого самоврядування.

Більше того, у «Перехідних положеннях» застережено, що це правило поширюється на всі цивільні відносини, що виникли, починаючи з 1.12.1991.

Водночас, якщо майно було набуте безвідплатно у фізичної або юридичної особи приватного права, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача в усіх випадках.

Закон і Бізнес