Закон і Бізнес


НБУ озвучив прогнози щодо інфляції у 2024 році


.

28.11.2023 13:43
1167

На основі матеріалів Інфляційного звіту за жовтень 2023 року Нацбанк підготував огляд головних економічних змін та прогнозів на наступні роки. Як зміниться рівень цін та заробітних плат, а також яким очікують ВВП за результатом 2023 року - в огляді.


Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НБУ.

Попри війну, реальний ВВП України цього року зросте приблизно на 5%. Це краще, ніж НБУ очікував раніше. Основна причина такого зростання – висока адаптивність бізнесу та населення до діяльності в умовах воєнного часу.

Вагомий внесок у економічне зростання зробили аграрії. Завдяки сприятливим погодним умовам вони зібрали кращі, ніж торік, врожаї. Водночас показники врожайності за окремими культурами були рекордними за всю історію України.

НБУ прогнозує, що економічне зростання триватиме і надалі. Попри припущення про продовження війни у 2024 році, реальний ВВП України зростатиме – на 3,6%.

Після зниження безпекових ризиків у 2025 році інвестиції бізнесу в нові проєкти збільшаться, а економічне зростання пришвидшиться до 6%.

Інфляція стрімко знизилася порівняно з 2022 роком. Якщо минулого року споживчі ціни зросли більш ніж на 26%, то цього року, за прогнозом НБУ, їхнє зростання буде меншим за 6%.

НБУ очікує збереження помірної інфляції й надалі. Щоправда, наступного року вона буде дещо вищою, ніж цьогоріч.

Однак фіксація тарифів на окремі житлово-комунальні послуги, а також заходи НБУ з підтримання стійкості валютного ринку обмежуватимуть ціновий тиск. У результаті інфляція підвищиться лише до 9,8% у 2024 році.

Ринок праці повільно, але все ж відновлюється. За оцінками НБУ, безробіття поступово скорочується. Про це, зокрема, свідчать і опитування домогосподарств. Попри це, ситуація на ринку праці залишається складною. Одна з головних причин – структурні перекоси на ринку праці, спричинені війною.

Водночас дефіцит кадрів додатково спонукає підприємства підвищувати зарплати. Багато підприємств здійснюють не тільки номінальне підвищення оплати праці, але й реальне – тобто вище рівня інфляції. НБУ очікує, що в наступні роки зарплати українців зростатимуть як в номінальному, так і в реальному вимірах.

Закон і Бізнес