Закон і Бізнес


Де в Європі працівникам платять більше і чому — огляд


Високий рівень зарплат в Ісландії зумовлений тим, що про її розмір працівники домовляються не особисто, а колективно.

21.11.2023 12:54
1293

За даними статистики, зарплати в Ісландії в середньому втричі вищі, ніж у Греції. В чому причина такого розриву і в які галузі є найоплачуванішими в Європі?


За даними Statista, у 2022 році середня річна заробітна плата варіювалася від 24067 євро в Греції до 73642 євро в Ісландії.

Найбільш високооплачуваними ринками праці у 2022 році стали Ісландія (73642 євро), Люксембург (72529 євро), Швейцарія (67605 євро), Бельгія (63758 євро) та Данія (59405 євро). До країн із найнижчими зарплатами в ЄС входять Греція (24067 євро), Словаччина (24337 євро), Угорщина (26376 євро), Португалія (29540 євро) та Чехія (30967 євро).

За даними Євростату, середня погодинна вартість робочої сили в ЄС становила 30,5 євро. Середня річна зарплата одиноких працівників без дітей становила 26136 євро. Працюючі пари з двома дітьми отримували в середньому 55573 євро на рік.

При цьому жінки заробляють 87 центів на кожен євро, зароблений чоловіками.

Ще 2020 року Єврокомісія оголосила про стратегію, спрямовану на подолання цього розриву до 2025 року. Після цього в червні 2023 року набула чинності директива ЄК про прозорість оплати праці, на реалізацію якої було виділено 6,1 млн євро.

Як правило, найбільш високооплачуваними галузями в Європі є фінанси, страхування, електроенергетика, гірничодобувна промисловість, інформаційні технології, роздрібна торгівля та освіта. Найменше заробляють у будівництві, готельному бізнесі та на асистентських посадах в адміністративній сфері.

Високі зарплати в Ісландії зумовлені тим, що більшість працює за колективними договорами, причому понад 90% персоналу є членами профспілок. Деяке зростання також зумовлене додаванням пільг, а також відновленням погодинної оплати праці на тлі економічного спаду, спричиненого пандемією. До того ж, Ісландія є однією з найдорожчих країн світу зі стабільно високою інфляцією, що також сприяє вимогам працівників щодо підвищення зарплати.

У Люксембурзі найбільше платять у фінансовому та банківському секторах: тут переважно працюють досвідчені та затребувані дипломовані фахівці. При цьому багато хто з них — експати. Крім того, у Люксембурзі кожні два роки переглядається мінімальна соціальна зарплата порівняно з динамікою цін, що дає змогу підтримувати на високому рівні стандарти оплати праці.

Ринок праці Швейцарії багато в чому схожий на люксембурзький, оскільки обидві країни спираються в основному на банки і сектор фінансових послуг. Однак у Швейцарії податки набагато нижчі, ніж у країнах ЄС.

Водночас, економіка та ринок праці Греції загалом усе ще не оговталися від кризи суверенного боргу. Тому середня зарплата та мінімальний розмір оплати праці в країні набагато нижчі, ніж в інших країнах Європи. Крім того, останнім часом уряд прагне забезпечити роботою вчорашніх студентів, котрим можна платити менше.

Португалія зіткнулася з проблемою низької продуктивності праці, а також з тенденцією, що зростає, до найму короткострокових сезонних працівників для підтримки туристичного сектора країни.

Еuronews