Закон і Бізнес


Де в Європі проживуть довше за інших — статистика ОТЖ


Зростання рівня життя, поліпшення якості освіти, медичних послуг та доступу до них зумовлюють вищі показники, а нижчі свідчать про відсутність цих факторів.

13.11.2023 17:22
1126

Тривалість життя стає однією з ключових тем європейської політики. Континент стикається з проблемою старіння населення, що потрібно враховувати при довгостроковому плануванні.


За даними за 2021 рік, опублікованим цього тижня агентством Eurostat, очікувана тривалість життя (ОТЖ) європейців становить 80,1 року, пише «Закон і Бізнес» з посиланням на Euronews.

Утім, застосовувати цей показник до всього континенту некоректно, оскільки результати дослідження показують суттєвий розрив між різними регіонами континентальної Європи, де середня тривалість життя коливається від 69 до 85 років.

З 242 регіонів за NUTS 2 (одна з 5 категорій системи територіального поділу ЄС) — найменше живуть на північному заході Болгарії (69,7 років), а найдовше — в іспанському Мадриді (85,4).

Очікувана тривалість життя жінок була вищою у всіх регіонах, щодо яких є дані. Загалом в Європі жінки живуть на 5,7 року довше, ніж чоловіки.

У масштабах країни найвища очікувана тривалість життя зберігалася в Ліхтенштейні — 84,4 роки. Показник ОТЖ швейцарців становив 83,9 року, за ними йдуть іспанці — 83,3 роки та фіни — 83,2 роки.

До 2019 року ОТЖ в Європі підвищувалася відносно стабільними темпами і доросла до позначки 81,3 року. Однак у наступні роки спостерігалося її рекордне зниження, що часто пов’язують із наслідками пандемії COVID-19.

Експерти вважають, що спад має змінитися підйомом, оскільки смертність немовлят зменшується, поступово підвищується рівень життя. Це знаходить свій відбиток і в статистиці: на перших місцях розташовуються країни з високим Індексом людського розвитку.

Всесвітня організація охорони здоров’я визначає очікувану тривалість життя як середню кількість років, яку може прожити народжена людина з урахуванням низки факторів, включаючи час, регіон та наявні захворювання.

Цей показник враховує статеві коефіцієнти смертності, що переважають на момент народження в конкретному році в цій країні, території чи районі.

За даними ВООЗ, очікувана тривалість життя в Україні становить 68,0 років у чоловіків та 77,8 — для жінок, а загальна тривалість життя – 73,0. З таким показником наша країна посідає 100 місце у світовому рейтингу життя.

Еuronews