Закон і Бізнес


У людини може з’явитися шостий смак


Більшість людей знайомі з аміачним смаком лакричних пастилок, чаю або льодяників.

04.11.2023 13:59
1367

Традиційно вважалося, що людина відчуває 4 смаки — солодкий, кислий, солоний та гіркий. Нещодавно до нього додали п’ятий — «умамі». Тепер своє право на визнання заявив ще один...


Група дослідників з Університету Південної Каліфорнії в Лос-Анджелесі вважає, що вони знайшли шостий смак: салміак або, як його ще називають, — солона лакриця, повідомляє «Закон і Бізнес» із посиланням на DW.

Ще в 1907 році японський хімік Ікеда Кікунае виявив, що людина відчуває смак «умамі», що означає, наприклад, пікантний, гострий смак соєвого соусу або сиру пармезан. Офіційно це було підтверджено лише у 2001 році.

Тепер черга за «салміаком» — різким, характерним смаком із присмаком аміаку. Салміак складається з хімічних елементів азоту, водню та хлору і відомий хімікам як хлорид амонію.

Команда дослідників з Лос-Анджелеса виявила, що на язиці ми маємо рецептор, який активується молекулами хлориду амонію. Згідно з результатами дослідження, опублікованими в журналі Nature Communications, рецептор OTOP1, який відповідає за кислий смак, активується сіллю амонію.

Як пояснюють вчені, амоній у певному сенсі токсичний, тому цілком логічно, що у нас розвинулися смакові механізми для його розпізнавання.

Хлорид амонію дуже часто використовують як ароматизатор лакричних продуктів. Він досить гіркий, тоді як лакриця — солодкувата. Саме це і надає лакриці незвичного смаку.

Лакриця також відома як солодка гладка. У багатьох країнах вона використовується не лише для приготування лікерів та настоянок. Її також можна знайти в аптеках, оскільки в певних дозах вона стимулює кровообіг, а також має противірусну та антиоксидантну дію. Сік солодки здавна вважався перевіреним засобом від кашлю та запалення дихальних шляхів.

Але солодка — не ліки, і при перевищенні дози може стати отруйною. Не дарма на упаковках продуктів із вмістом аміаку понад 2% має бути попереджувальний напис. Чим сильніший смак аміаку, тим вищий вміст хлориду амонію.

DW