Закон і Бізнес


Коли юрисконсульт може підписати позовну заяву підприємства, пояснив ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал «ЗіБ». Для цього натисність на зображення.

17.10.2023 14:17
3620

Для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні, статуті чи трудовому договорі було визначене її право діяти від імені такої юрособи.


На це звернув увагу Касаційний адміністративний суд, скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій у справі №320/508/23, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі підприємство звернулося з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення.

Суд першої інстанції відкрив провадження у справі. Втім, від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки вона підписана особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено у встановленому законом порядку.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, зазначив, що до позовної заяви не надано належних доказів, які підтверджують право представника підписувати її, а також доказів того, що особа має право вчиняти юридично значимі дії без будь-яких обмежень.

КАС зазначив, що документи, що підтверджують повноваження представників, визначені ст.59 КАС. Згідно з позицією Великої палати ВС у справі №303/4297/20, ухвалюючи закон №390-IX, парламент поширив інститут самопредставництва юридичної особи в суді не тільки на її керівника або члена виконавчого органу, як це було, починаючи з 15.12.2017, але й на будь-яку іншу особу, уповноважену на це за законом, статутом, положенням або трудовим договором (контрактом).

У цій справі на підтвердження повноважень на підписання позовної заяви до останньої приєднано копію витягу з наказу про переведення особи на посаду провідного юрисконсульта та копію посадової інструкції провідного юрисконсульта. В останній зазначено, що  провідний юрисконсульт, зокрема, у порядку самопредставництва підприємства бере участь у судових процесах з усіма процесуальними правами, наданими підприємству як учаснику справи відповідно до його процесуального статусу.

Колегія суддів КАС зауважила, що судовий процес необхідно розуміти як сукупність всіх процесуальних дій, здійснених як учасником справи (подання заяв, клопотань, доповнень, прийняття участі в судовому розгляді, оскарження судових рішень тощо) так і судом під час здійснення судочинства.

Отже, особа мала право подавати та підписувати позовну заяву, що регламентує інститут самопредставництва.

Закон і Бізнес