Закон і Бізнес


Інтернет-гігантів змусять грати за загальними правилами в ЄС


ЄС визначив перші 19 онлайн-платформ для DSA у квітні 2023 року. До списку потрапили всі, хто має більше 45 млн користувачів.

11.09.2023 14:11
Олексій Калмиков, Бі-Бі-Сі
1053

Європейський Союз першим у світі вводить у дію масштабне зведення правил інтернет-епохи, яким відтепер має відповідати вся цифрова європейська дійсність — від онлайн-торгівлі до постів у соцмережах.


Мета — обмежити свободу американських та китайських хайтек-гігантів, а європейцям дати демократичні важелі обмеження влади титанів на кшталт Google, Meta, Apple та Amazon, повідомляє «Закон і Бізнес» із посиланням на Бі-Бі-Сі.

За європейською спробою написати конституцію інтернету слідкує весь світ. Розвинені демократії готові запозичити європейський досвід, якщо він виявиться вдалим і вистоє у боротьбі з інтернет-компаніями, готовими позиватися за право продовжувати грати за власними правилами.

Два закони з нового зведення правил — про цифрові послуги та цифрові ринки — вже вийшли на фінішну пряму. Минулого тижня Єврокомісія назвала поіменно компанії, яким доведеться підкорятися новим вимогам під загрозою гігантського штрафу чи заборони надавати послуги користувачам ЄС. Решті дали ще приблизно півроку підготуватися.

Ідею регулювання інтернету описала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. «Все, що є порушенням закону в офлайні, має бути поза законом і онлайн, — сказала вона. — Ми зробимо так, щоб Інтернет був безпечним простором, в якому гарантовано свободу слова для громадян та справедливу конкуренцію для бізнесу».

Досі інтернет-платформи самі визначали правила гри для своїх сервісів на кшталт «Інстаграма», Google Play або Amazon Marketplace. Вони самі стежили їх дотриманням, самі вирішували, хто порушив, хто ні, і самі виступали арбітрами власних рішень, якщо із ними не погоджувалися заблоковані користувачі.

Нові закони дадуть владі країн ЄС право брати участь у цих процесах, визначати, що можна робити, а що — ні. Більше того, вони визначать механізми покарання та вирішення спорів за участю третіх сторін.

Тепер платформи змусять оцінювати ризики та вживати заходів — не за власним бажанням, а за законом.

З ухваленням законів майже півмільярда громадян 27 країн ЄС отримають більше контролю та можливостей впливати на свої відносини з інтернет-компаніями. Наприклад, їм гарантують право легко видаляти встановлені програми та отримувати доступ до додатків і аппсторів інших операційних систем і платформ, відписуватися від сервісів з тією ж легкістю, з якою їх приваблюють підписатися на них.

Вони отримають право дізнатися, чому їм показують ту чи іншу рекламу, і право відмовитися від персоналізації на основі аналізу їхньої поведінки в мережі.

А новим месенджерам дадуть право вимагати мінімальної сумісності в існуючих, щоб користувачі могли обмінюватися повідомленнями безпосередньо (у перші півроку) та у групах (протягом двох років). Через 4 роки за законом має бути гарантована повна сумісність, включаючи аудіо- та відеодзвінки.

Як і закон про цифрові послуги (Digital Services Act), закон про цифрові ринки» (Digital Markets Act) набув чинності ще в листопаді минулого року, а остаточно почне працювати до весни 2024 року.

Мета DMA — забезпечити вільну та чесну конкуренцію на цифрових ринках, де домінують так звані воротарі або посередники (gatekeepers). До цієї категорії ЄС включив американські Google, Microsoft, Apple, Amazon і Meta, а також китайську ByteDance, що володіє TikTok.

Мета DSA — «перерозподілити баланс відповідальності користувачів, платформ та влади відповідно до європейських цінностей», пояснила Єврокомісія. Зараз під дію DSA потрапляють два десятки найбільших платформ, включаючи Х (колишній Твіттер).

З весни вимогам DSA повинні будуть відповідати всі інші: інтернет-магазини, апстори, соцмережі, сервіси обміну контентом, онлайн-посередники бронювання квитків та готелів та подібні до них.

Поява стороннього арбітра у суперечці із соцмережами — головна гарантія того, що нові закони обмежать лише одну свободу в інтернеті — абсолютну свободу платформ робити, що заманеться.

ВВС