Закон і Бізнес


Чому процедура банкрутства фізособи є пільгою, пояснив суддя ВС


Натисність на зображення, аби підписатися на телеграм-канал «ЗіБ» та знати більше про новини судової системи.

08.06.2023 14:57
1401

Практика Верховного Суду спрямована саме на те, щоб процедура банкрутства як юридичних, так і фізичних осіб була передбачуваною для кредиторів та боржників.


На цьому акцентував суддя Касаційного господарського суду Сергій Жуков під час конференції, інформує «Закон і Бізнес».

Суддя нагадав, що обов’язковою умовою відкриття провадження про неплатоспроможність фізичної особи є подання плану реструктуризації боржником – фізичною особою разом із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство. Натомість затвердження цього плану залежить від керуючого реструктуризацією. Він подає план на розгляд зборів кредиторів боржника і протягом 3 днів після його схвалення спрямовує до господарського суду заяву про затвердження плану реструктуризації боргів.

Розповідаючи про судову практику ВС щодо банкрутства фізичних осіб, С.Жуков зупинився, зокрема, на закритті провадження у справі у зв’язку з неповною та/або недостовірною інформацією в декларації про майновий стан. У постанові КГС від 1.09.2021 у справі №917/2088/19 констатовано, що надання декларації про майновий стан є процесуальним обов’язком боржника у провадженні про неплатоспроможність фізичної особи. Зі змісту п.1 ч.7 ст.123 КзПБ випливає: якщо боржник не скористався наданим йому правом усунути виявлені за наслідком перевірки керуючим реструктуризацією недоліки щодо повноти та достовірності інформації, зазначеної в поданих боржником деклараціях, то суд закриває провадження у справі.

КзПБ встановлює до такого боржника спеціальні вимоги щодо його добросовісності як запоруку досягнення компромісу між сторонами стосовно погашення боргів, що має ґрунтуватися на поступках кредиторів та сумлінній співпраці боржника з керуючим реструктуризацією і кредиторами, а також на його відкритій взаємодії із судом (постанова КГС від 22.09.2022 у справі №916/2372/20).

Щодо процедури погашення боргів доповідач, серед іншого, зауважив, що вона вводиться в дію постановою про визнання боржника банкрутом, в якій господарський суд призначає керуючого реалізацією майна. Останній, зокрема, має вирішити питання про виявлення майна боржника (проведення інвентаризації) та включення його до ліквідаційної маси з урахуванням обставин виключення господарським судом окремих об’єктів боржника із складу ліквідаційної маси.

Детальніше про особливості процедури неплатоспроможності фізосіб — у презентації С.Жукова.

ХІІІ конференцію «Управління проблемною заборгованістю» організувала компанія «Бізнес-Формат».

Закон і Бізнес