Закон і Бізнес


Чим ордер МКС загрожує Путіну - пояснюють експерти


Акція, що відбулася в Гаазі 8 травня 2022 року. Фото: Getty Images.

20.03.2023 11:48
1850

Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Володимира Путіна. Чим ризикує російський президент? Бі-бі-сі поговорила про це з експертами з міжнародного права з Копенгагенського університету Глібом Богушем та Кевіном Йоном Хеллером.


— Як ордер на арешт Путіна, виданий МКС, узгоджується з імунітетом чинного президента РФ?

— З погляду права, жодних перешкод у самій видачі ордера на його арешт МКС не має: країни-члени МКС зобов’язані виконувати ордер. І якщо Путін опиниться на їхній території, вони мають передати його суду. Але юридичні зобов’язання можуть бути одні, а дії держав інші, кажуть експерти.

Позицію МКС для таких випадків було викладено раніше у рішенні апеляційної палати у справі посади президента Судану Омара аль-Башира, який обіймав тоді посаду, обвинуваченого в масових вбивствах. Вона полягає в тому, що перед міжнародним судом глава держави імунітету не має, а питання співпраці між окремими державами країни мають вирішувати самі.

Але в рамках міждержавних відносин глава держави має персональний імунітет, і він означає, що його не може заарештувати інша держава — поки він перебуває на посаді і його таким визнають (Міністр юстиції Німеччини Марко Бушман уже заявив Bild am Sonntag, що виконає вимогу МКС, якщо Путін опиниться у ФРН — Прим. «ЗіБ»).

— Якщо чинний глава держави приїжджає до країни, яка з одного боку має зобов’язання перед МКС, а з іншого — зобов’язання, пов’язані з імунітетом, що має робити влада цієї країни?

— Це питання остаточного вирішення не отримало. Прецедентів видачі чинного глави держави немає, хоча ордери про їхній арешт МКС виписував. Але були два випадки, коли підозрювані постали перед МКС добровільно — це президент та віце-президент Кенії.

«Отже,Путін, як і будь-який інший підозрюваний, також має можливість добровільно з’явитися до суду. Це не більш фантастичний варіант, аніж перспектива його затримання», — вважає Г.Богуш.

— Тобто якщо Путін вирушить на міжнародний форум до країни, яка визнає юрисдикцію МКС, його не заарештують?

— Це вирішуватиме сама держава.

У членів Римського статуту, які визнають МКС (наприклад, Таджикистану), є зобов’язання виконати ордер — заарештувати підозрюваного і передати до суду. Але сам МКС не має жодних засобів змусити державу виконати це зобов’язання.

Ризики для Путіна все ж таки існують, бо країна має зобов’язання виконати ордер МКС на арешт. Але, наприклад, коли МКС понад 10 років тому видав ордер на арешт тодішнього президента Судану Омара аль-Башира, звинуваченого у масових вбивствах, він брав участь у заходах у різних державах, деякі з яких — учасники Римського статуту (зокрема у саміті Африканського союзу). У результаті його ніхто дотепер не заарештував.

Зрозуміло, що Путіна теж навряд чи заарештують, та й навряд чи він поїде сам у таку країну. Але за міжнародним правом влада держави-члена Римського статуту мають співпрацювати з МКС.

— Росія не визнає МКС, то чому можна притягати до відповідальності її представників?

— Але ні в кого не виникає сумніву, наприклад, що в Росії можна заарештувати громадянина, наприклад, Нідерландів, якого обвинувачують у злочині російські органи, нагадує Г.Богуш.

Якщо таке право є в однієї держави, то це можуть зробити і 123 держави-члени Римського статуту, яким Україна передала свою юрисдикцію, вважає він.

У цій справі злочини скоєно на території України, Україна може судити за них. При цьому Україна добровільно з власної ініціативи передала свою владу та компетенцію міжнародному суду. Для цього не треба бути членом МКС.

— То в чому зараз сенс ордера МКС?

— Важливість цього рішення МКС не в імовірності, з якою Путін опиниться на лаві підсудних, а в символізмі цього рішення, каже К.Хеллер.

Очевидно, що перспективи затримання Путіна найближчим часом є вкрай примарними. Якщо він і відвідує країни, то «дружні», які не передадуть його міжнародному суду. Але його пересування світом стануть набагато складнішими, ніж зараз, вважає експерт.

«Видача ордера на арешт глави держави — це сміливий крок, який матиме свої наслідки, — упевнений він. — Я думаю, що Путін матиме статус ізгоя — щонайменше серед західних країн. Але також цей ордер може вплинути на готовність держав Півдня вести справи з Путіним».

Довідка «ЗіБ»

17 березня друга палата досудового розгляду МКС видала ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової (уповноваженої з прав дитини), йдеться у прес-релізі МКС. Суд пояснює, що В.Путін та М.Львова-Бєлова підозрюються в незаконній депортації українських дітей згідно зі статтями 8(2)(a)(vii) та 8(2)(b)(viii) Римського статуту.

BBC