Закон і Бізнес


Злочинність без кордонів

В українському Інтерполі відзначили 20-річчя й розповіли, що розшукують майже 900 людей


Кращим «інтерполівцям» з нагоди ювілею вручили нагороди.

№14 (1104) 06.04—12.04.2013
Антон Пряников
2543

На сьогодні в базі генерального секретаріату Інтерполу зберігається інформація приблизно про 40 млн викрадених документів. Україна ж оголосила в міжнародний розшук майже 900 людей, а також 173 об’єкти, що є предметами культурної спадщини або витворами мистецтва. Минулого року українському бюро цієї міжнародної організації вдалося знайти 223 злочинців і екстрадувати на батьківщину 60 людей. Про це на прес-конференції, присвяченій 20-річчю вступу нашої держави в МОКП — Інтерпол, розповів керівник Національного центрального бюро Інтерполу в Україні Василь Неволя.


Офіційне відділення МОКП в Україні з’явилося 25 березня 1993 року. Саме тоді рішенням Уряду в Міністерстві внутрішніх справ було створено Національне центральне бюро (НЦБ) Інтерполу. До речі, сьогодні це друга в світі за кількістю членів (після ООН) міжнародна організація, її учасниками є 190 держав світу.

Сьогодні в базі генерального секретаріату МОКП зберігається інформація про близько 40 млн викрадених документів. Україна за каналами Інтерполу здійснює розшук 878 людей. Крім того, в розшук оголошено 173 об’єкти, що є предметами культурної спадщини або витворами мистецтва.

«Завдяки тісній співпраці при безпосередній участі НЦБ Інтерполу тільки минулого року було встановлено місцеперебування 223 розшукуваних за здійснення злочинів, — розповів керівник робочого апарату НЦБ Інтерполу в Україні В.Неволя. — 166 з них відшукали за кордоном (в основному в Іспанії, Італії, Португалії)». Він також відзначив, що впродовж 2012 року була здійснена процедура екстрадиції 60 людей, які розшукувалися за скоєння злочинів. З них 43 — були екстрадовані до України і 17 — за кордон, їх запрошували колеги з Польщі, Німеччини, Угорщини, Румунії, Росії, Туреччини, інших країн.

З відомих українців, що перебувають у розшуку по лінії Інтерполу глава НЦБ Інтерполу назвав екс-нардепа Олександра Шепельова, підозрюваного в розкраданні коштів «Родовід-Банку», колишнього кандидата в депутати від ВО «Батьківщина» бізнесмена Віктора Романюка, а ось ситуацію з екс-нардепом Андрієм Шкілем, який нібито перебуває в Чехії, В.Неволя не прояснив.

Головний «інтерполівець» України поінформував учасників прес-конференції про заходи, яких вживають працівники підрозділу, щоб захистити права наших громадян за кордоном. Зокрема, мова йде про оперативну перевірку баз даних у разі помилкового затримання українців. «У нас черговий працює в цілодобовому режимі. Ми прагнемо максимально оперативно на все реагувати, щоб не створювати людям зайвих проблем», — підкреслив В.Неволя.

До речі, з нагоди 20-ї річниці вступу нашої країни в МОКП і створення НЦБ найкращі працівники українського бюро Інтерполу отримали звання й нагороди. В.Неволя привітав присутніх і подякував за добросовісну службу.

Інтерпол: як це починалося

Офіційно Міжнародна організація кримінальної поліції — Інтерпол з’явилася 7 вересня 1923 року завдяки рішенню Міжнародного конгресу кримінальної поліції, що проводився у Відні. У ньому взяли участь криміналісти, кримінологи й дипломати Австрії, Бельгії, Греції, Данії, Єгипту, Італії, Латвії, Литви, Нідерландів, Польщі, Румунії, США, Туреччини, Франції, Чехословаччини, Швейцарії і Швеції. Конгрес заснував Міжнародну комісію кримінальної поліції (МКУП) з офіційною штаб-квартирою у Відні, і ця організація негайно почала роботу з підготовки програми дій.

Формально комісія продовжувала свою діяльність і в роки Другої світової війни. Проте згідно із статутом її очільником був голова поліції країни перебування, якою спочатку була Австрія. У 1938 році (з моменту — приєднання Австрії до Німеччини) штаб-квартира Інтерполу була перенесена до Берліна й Інтерпол фактично перестав існувати як міжнародна організація.

Відродження почалося лише в 1946 році з перенесенням штаб-квартири до Парижа. Чинний статут прийнятий в 1956-му. Ним же було затверджено нову назву організації — Міжнародна організація кримінальної поліції — Інтерпол.

З 1989 року штаб-квартира організації розташована в Ліоні.