Закон і Бізнес


Як часто ВРП відстороняла суддів від правосуддя — узагальнення


Одним із останніх, хто був відсторонений від здійснення правосуддя, виявився Дмитро Лобан з Чернігівського окружного адміністративного суду.

22.06.2022 17:43
1107

У період із 2016 до 2021 року до Вищої ради правосуддя надійшло 129 клопотань про тимчасове відсторонення 58 суддів від здійснення правосуддя. Й кожне четверте не задовольнялося.


Такі дані наведено в узагальненні практики розгляду ВРП клопотань про тимчасове відсторонення суддів від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності та продовження строків такого тимчасового відсторонення, інформує «Закон і Бізнес».

У 102 випадках клопотання стосувались тимчасового відсторонення або його продовження у зв’язку з притягненням суддів до кримінальної відповідальності за вчинення корупційних злочинів.

ВРП задовольнила повністю або частково 65 клопотань про відсторонення, 10 разів — відмовила, а 14 — повернула. У 30 випадках повністю або частково задовольнила клопотання про продовження строку, одного разу відмовила, а 9 — повернула.

Найбільше таких клопотань надійшло у 2017-му та 2018 роках — 35 та 38, відповідно. А вже у 2019 році ця тенденція пішла на спад, і торік посадові особи Генпрокуратури тільки 12 разів зверталися із такими поданнями. Прикметно, що найчастіше ці документи підписував заступник Генпрокурора — 108.

У рішеннях за результатами розгляду клопотань, ВРП, з-поміж іншого, вказувала, що стст.132, 277 КПК визначають, що обґрунтованість підозри означає не лише наведення у тексті письмового повідомлення фактичних обставин та правової кваліфікації кримінального правопорушення, а й відповідність таких формулювань фактичним даним, які отримані та зафіксовані у відповідному кримінальному провадженні у спосіб та у порядку, що визначені КПК.

Узагальнення також містить аналіз правових засад розгляду таких клопотань, позицію Конституційного Суду, Комітету міністрів Ради Європи щодо питання гарантії незалежності і недоторканності суддів та їхньої відповідальності ,а також детальний аналіз ухвалених ВРП рішень за результатами розгляду клопотань та інформацію щодо їх оскарження.

Закон і Бізнес