Закон і Бізнес


Відшкодування збитків від війни: про новий механізм розповіли у Мін’юсті


.

22.06.2022 13:04
828

Багатосторонню міжнародною угодою має бути запроваджений спеціальний механізм відшкодування шкоди, завданий Україні військовою агресією Російської Федерації. Цей механізм уключатиме три компоненти.


Про нього розповіла заступник міністра юстиції України Ірина Мудра під час зустрічі з президентом ПАРЄ Тіні Коксом, передає «Закон і Бізнес».

Нагадаємо, раніше І.Мудра заявляла, що діючі міжнародні і національні правові інструменти відшкодування збитків, завданих збройною агресією Російської Федерації, є або неефективними, або непрацюючими. Тому Україна шукатиме нові шляхи.

Підчас зустрічі з єврочиновником заступник міністра юстиції України також зазначила, що Україною, Литвою та Польщею вже створена спільна група з розслідування воєнних злочинів РФ, нещодавно ця група була розширена до 6 країн: Естонія, Латвія та Словаччина також приєдналися до групи.

«Злочин агресії проти України не повинен залишатися безкарним. Але для нас важливо не лише притягнути агресора до відповідальності, а й домогтися відшкодування всіх збитків, завданих агресором. З цією метою українська влада також працює над розробкою міжнародно-правового механізму відшкодування збитків, завданих Україні внаслідок військової агресії Росії. Такий механізм передбачає створення спеціальної Комісії з міжнародних позовів, яка розглядатиме позови про відшкодування збитків як фізичних осіб, підприємств, так і України як держави. Наші партнери виявили зацікавлення в створенні спеціальної комісії, про що був розпочатий відповідний діалог. Сторони домовилися продовжити обговорення питання його відпрацювання для швидкого та ефективного застосування», - повідомила І.Мудра.

За її словами, Україна пропонує багатосторонню міжнародну угоду, яка б запровадила цей механізм. Механізм буде складатися з трьох основних компонентів:

1) комісії;

2) фонду, який би зберігав/збирав російські активи для виконання рішень Комісії;

3) засобів виконання рішень про компенсацію.

Очікується, що Комісія матиме юрисдикцію для розгляду позовів різних категорій як в залежності від позивача (фізичних, юридичних осіб або держави), так і предмету позовів, наприклад, про тілесні ушкодження, економічні збитки, шкоду навколишньому середовищу тощо. До різних позовів можуть застосовуватися різні процесуальні правила.

Планується, що фонд буде фінансуватися з: активів Росії та пов’язаних з нею юридичних і фізичних осіб, які заморожені (арештовані) державами-учасницями, або  прямих внесків Росії.

Закон і Бізнес