Закон і Бізнес


Стамбульська конвенція: кого захищає та що вимагає (текст)


Конвенція зобов’язує державу або захистити жінок від насильства, або виплачувати компенсацію за перенесені страждання.

21.06.2022 12:49
3039

Україна настільки оперативно ратифікувала Стамбульську конвенцію, що на сайті Верховної Ради навіть не розмістили супровідні матеріали до відповідного закону. Про що ж цей міжнародний документ?


Відповідний проект закону (№0157) уніс до Верховної Ради Президент за два дні до голосування, повідомляє «Закон і Бізнес».

Згодом, на сайті ВР повідомили, що Україна ратифікувала її із застереженнями. Зокрема, що не розглядає жодне з положень конвенції як таке, що зобов’язує її вносити зміни до Конституції та Сімейного кодексу та інших законів щодо інститутів шлюбу, сім’ї, усиновлення та права батьків виховувати дітей згідно з власними переконаннями.

Стамбульська конвенція про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством набула чинності 1.08.2014.

Насильство щодо жінок розглядається у конвенції як порушення прав людини та як форма дискримінації. Отже, якщо держави не реагують на нього належним чином, на них покладається відповідальність за таке насильство.

Утім, Україна під час ритафікації зробила застереження, що наша держава не буде виплачувати компенсації постраждалим від насильства до приведення національного законодавства у відповідність до конвенції.

Сферою дії конвенції охоплюються всі жінки та дівчата у будь-якій ситуації незалежно від їхнього віку, расової приналежності, віросповідання, соціального походження тощо. Конвенція вимагає, щоб держави, які приєдналися до неї, запровадили кримінальну або іншу юридичну відповідальність за такі діяння:

домашнє насильство (фізичне, сексуальне, психологічне або економічне);

переслідування (сталкінг);

сексуальне насильство, включаючи гвалтування;

сексуальні домагання;

примусові шлюби;

операції, що калічать, примусові аборти та примусову стерилізацію.

Для того, щоб підкреслити наслідки злочинів у лоні сім'ї, що особливо травмують, стосовно осіб, які здійснюють подібні дії, може бути винесений більш суворий вирок, якщо жертвою стає дружина (чоловік), партнер або інший член сім'ї.

Нагадаємо, що цей документ відмовилися ратифікувати Велика Британія, Латвія, Литва, Словаччина, Чехія, Угорщина, Болгарія, Вірменія. А Туреччина, яка була першою країною, що ратифікувала конвенцію, торік першою ж з неї вийшла.

Закон і Бізнес