Закон і Бізнес


Чи має директор доводити свої повноваження підписувати апеляцію — думка ВС


Аби не пропустити новини судової практики, підписуйтеся на Телеграм-канал "ЗіБ". Для цього натисність на зображення

13.05.2022 16:33
1777

Директор у разі вчинення правочину юридичною особою виступає в такому разі не як фізична особа, а як орган юридичної особи, тобто є її частиною.


На це звернув увагу Касаційний цивільний суд у постанові від 27.04.2022 у справі № 761/1062/21, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі суд апеляційної інстанції відмовив у відкритті провадження, пославшись на те, що скарга підписана директором, який не надав доказів на підтвердження повноважень щодо представництва інтересів ТОВ.

Натомість КЦС нагадав, що юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді (абзац перший ч.1 ст.80 Цивільного кодексу).

У ч.3 ст.58 Цивільного процесуального кодексу передбачено, що юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі, зокрема, через свого керівника.

У постанові ВС від 16.02.2022 у справі № 554/7761/20 зроблено висновок, що: «дієздатністю юридичної особи, як і особи фізичної, є її здатність набувати для себе цивільні права та здійснювати їх, а також набувати та виконувати цивільні обов’язки. Однак якщо для фізичної особи це є природними діями, які вона виконує власне сама, то юридична особа в силу того, що вона є штучним утворенням, невидимим, невідчутним на дотик і таким, що існує лише у вимірі правової дійсності, набуває прав і обов’язків через, зокрема, свої органи управління.

Ключовим для дієздатності юрособи є діяльність її виконавчого органу. Цей орган може бути одноособовим і колегіальним (наприклад, директор або правління). Виступ в обороті від імені юридичної особи здійснюється, як правило, її виконавчим органом. При цьому виконавчий орган (наприклад, керівник колегіального виконавчого органу) діє не від свого імені, а від імені юрособи».

На виконання ухвали апеляційного суду про залишення скарги без руху позивач додав до заяви про усунення недоліків скарги:

витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в якому особа значиться як керівник ТОВ;

копію протоколу загальних зборів засновників ТОВ, згідно з яким особа обрана директором товариства;

копію наказу про вступ особи на посаду директора ТОВ.

З огляду на це КЦС зауважив, що апеляційний суд зробив помилковий висновок про те, що скарга подана особою, яка не мала права її підписувати.

Закон і Бізнес