Закон і Бізнес


«Реанімація» справ минулого

Законодавчі новації допомогли ВРЮ взятися за невирішені питання


Суддівські кадри, №6 (993) 05.02—11.02.2011
1736

В минулому році Вища рада юстиції постійно перебувала в центрі уваги. Якщо раніше на засідання цього органу навідувалося лише кілька журналістів, то в 2010-му цікавість до діяльності Ради з боку мас-медіа значно посилилась.


Очевидно, це зумовлено новими повноваженнями цього органу та іншими законодавчими змінами, які внесли корективи в роботу творців суддівського корпусу. Попри непоодинокі критичні зауваження, новації, схоже, пішли на користь ВРЮ. Принаймні про це свідчать результати її діяльності, про які нашому виданню повідомили у прес-службі ВРЮ.

Зміна активності

Так, у минулому році члени Вищої ради юстиції нарешті почали збиратися регулярно. За інформацією прес-служби ВРЮ, було проведено 18 за¬сідань (із 23 призначених), що на 8 більше, ніж у 2009 році. Очевидно, позитивним зрушенням посприяло зменшення кількості членів, необхідних для проведення засідання. Якщо раніше через відсутність кворуму зібрання часто відкладали, то нині про стару практику забули. Щоправда, і явка членів Ради покращилася. Проте через старі проблеми у ВРЮ накопичилася значна кількість нерозглянутих справ, зокрема збільшилася черга претендентів на звільнення за порушення присяги.
Почавши активну роботу, лише в першій половині 2010 року ВРЮ внесла 30 подань про звільнення суддів, чим викликала невдоволення як представників третьої гілки влади, особливо тих, хто потрапив під колеса очисного механізму, так і деяких політиків. Натомість у самому органі закиди щодо суддівських репресій спростовували, переконуючи, що таке пожвавлення свідчить про «належну діяльність» органу, чому посприяла судова реформа. Втім, у другій половині року позбавляти мантій стали менше. Загалом у 2010-му ВРЮ внесла 52 подання про звільнення 39 суддів за порушення присяги. У той час як у 2009-му було внесено 2 подання щодо звільнення 3 суддів за порушення присяги.
ВРЮ розглянула 138 пропозицій членів Ради про внесення подань про звільнення суддів за порушення присяги, з яких 75 відхилила.
Водночас порівняно з 2009 роком на адресу ВРЮ стали частіше надходити звернення від громадян, нардепів, установ, підприємств та організацій.
Кількість звернень від громадян порівняно з 2009 роком збільшилась удвічі — до 8005. Також надійшло 412 звернень від народних депутатів та 1907 — від установ, під¬приємств та організацій. Зо¬крема, збільшилася кількість заяв щодо:
- незгоди з прийнятими судовими рішеннями — на 820;
- притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності — на 432;
- порушення строків роз¬гляду справ — на 651;
- дій інших органів державної влади — на 51;
- порушення суддями присяги — на 190;
- притягнення суддів до кримінальної відповідальнос¬ті — на 215;
- неетичної поведінки суд¬дів — на 87;
- порушення суддями норм чинного законодавства при розгляді судових справ — на 1375;
- порушення суддями вимог щодо несумісності — на 97, прокурорами — на 48.
При цьому, як зазначають у прес-службі ВРЮ, поменшало звернень стосовно адміністративної діяльності голів та їхніх заступників.
Незадоволені рішенням Ради законники (станом на 2 лютого таких було 23) шукали підтримки у суддів ВАС. Наразі, як уточнили у прес-службі ВРЮ, незаконними визнано 4 рішення, розгляд 3 справ триває. Натомість 16 суддям було відмовлено у задоволенні позову.
За аналогічний період часу ВРЮ внесла 9 подань про звільнення 10 осіб у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком.
В цілому ВРЮ внесла 460 подань про припинення повноважень суддів, що на 335 більше, ніж у 2009-му. У минулому році значно зросла кількість охочих добровільно попрощатися з мантією. Більшу частину звільнених становлять законники, яких відправили у відставку. Порівняно з 2009-им їх кількість збільшилася на 272. У 2010 році у відставку вийшло 368 суддів.
Як припускали члени ВРЮ, масовий відплив суддівських кадрів могли зумовити нові матеріальні реалії, в яких опинилася третя гілка влади. Втім, спонукати законників до самоусунення, як зазначав очільник ВРЮ Володимир Колесниченко, могла також ефективна робота Ради та органів суддівського самоврядування.
Проте, як переконував останній, нічого трагічного у відставках немає, навпаки, є надія, що кадрове оновлення покращить правосуддя.

Сила повноважень

Минулого року ВРЮ внесла подання про призначення на вакантні місця в обителях Феміди відносно 571 претендента. Водночас 76 здобувачам (що на 21 більше, ніж у 2009 році) було відмовлено. Перешкодою стала недостатня професійна підготовка.
Якщо формування суддів¬ського корпусу для ВРЮ звична справа, то за добір на адмінпосади вона взялася нещодавно. Отримавши від парламентарів повноваження призначати суддівське керівництво, Вища рада юстиції вперше випробувала їх 6 вересня 2010 року.
Як повідомили «ЗіБ» у прес-службі ВРЮ, відділ підготовки матеріалів про призначення на адмінпосади і звільнення з цих посад опрацював 72 матеріали, з яких розглянув 51 (31 — на посади голів, 20 — на посади заступників голів). 20 подань ВРЮ повернуто без роз¬гляду: одне відкликано Радою суддів господарських судів, 19 подань повернуто Раді суддів загальних судів через невідповідність поданих документів вимогам Регламенту Вищої ради юстиції.  Також було розглянуто 3 матеріали щодо позбавлення суддів ке¬рівних посад (1 — про звільнення з посади голови суду, 2 — з посади заступника голови). Практично до більшості кандидатур на адмінпосади, рекомендованих відповідними радами суддів, у членів ВРЮ не виникло зауважень. Але траплялися й поодинокі винятки. Зокрема, на минулому засіданні органу в підвішеному стані залишилися 2 претенденти. Розгляд питання щодо їх призначення на посади керівників судів було відкладено до роз¬гляду скарг стосовно їх діяльності, що надійшли до Вищої ради юстиції.
Таким чином, 2010-ий для ВРЮ був роком адаптації до нових законодавчих реалій, які вже принесли позитивні плоди у роботі цього органу. Залишається сподіватися, що творці суддівського корпусу й надалі виявлятимуть таку ж активність, і минулорічні показники роботи — це не післяреформений запал, який з часом може згаснути.

Тетяна КУЛАГІНА