Закон і Бізнес


Про право користування землею


№3 (1561) 22.01—28.01.2022
2035

Набуте державним підприємством право постійного користування земельною ділянкою не припинилося внаслідок перетворення останнього на акціонерне товариство в результаті приватизації.


Прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації та ГУ Держгеокадастру у Житомирській області проти ТДВ «Житомиррибгосп» з вимогами припинити право постійного користування відповідача ділянкою (справа №906/620/19). Також він вимагав скасувати державний акт про право постійного користування та зобов’язати відповідача повернути ділянку Житомирській ОДА.

Суди попередніх інстанцій погодилися з доводами прокурора та вважали, що право постійного користування ділянкою не перейшло до відповідача в порядку правонаступництва від державного підприємства. Адже останнє було припинено шляхом реорганізації в процедурі приватизації, що має наслідком припинення права постійного користування в силу п.«в» ч.1 ст.141 Земельного кодексу.

Натомість Касаційний господарський суд з такими висновками не погодився. Він зауважив, що приписи наведених у п.3 ч.1 ст.27 ЗК (у редакції станом на 1999 рік) та п.«в» ч.1 ст.141 ЗК (у чинній редакції) слід розуміти таким чином, що припинення права користування ділянкою з підстав припинення установи допускається лише у випадку, коли припинення останньої виключає правонаступництво. У разі ж реорганізації особи, зміни її організаційно-правової форми чи назви підстави для припинення права користування ділянкою не виникають.

Також помилковими КГС визнав висновки судів попередніх інстанцій, що відповідач не набув права користування ділянкою при приватизації цілісного майнового комплексу фактично тільки тому, що майнове право на землю не було зазначене в переліку майна, яке підлягало приватизації. Адже право користування землею слідувало за приватизованим майном в силу законодавчо визначених особливостей приватизації цілісного майнового комплексу державного підприємства.