Закон і Бізнес


Мічені написом

Власників огорож з екстремістськими графіті прирівняють до хуліганів


Право сусіда, №5 (992) 29.01—04.02.2011
1762

У Росії запропону-вали ввести відповідальність за екс¬тремістські написи на парканах і транспортних засобах для власників зіпсованого майна. Автор іні¬ціативи вважає, що тих, хто не знищує неполіткоректних нବписів, треба штрафувати разом з їх авторами.


Депутат від партії «Єдина Росія» подав до Держдуми поправки до ст.15 закону «Про протидію екс¬тремізму» і кодексу про адміністративні правопорушення. «Ми роз’яснюємо в законі, що саме є екстре¬містськими написами, включаючи зображення фашистської чи схожої символіки, наприклад свастики, а також заклики до розпалення національної чи соціальної ворожнечі», — розповів парламентар. До екстремістських належать і написи, які закликають до повалення конституційного ладу.
Авторів таких написів і малюнків депутат пропонує карати в рамках КпАП — запровадити штрафи від 500 до 3 тис. руб.( від 125 до 750 грн).
Як нагадав правозахисник Павло Чиков, чинне законодавство дає багато можливостей для притягнення до відповідальності авторів екстремістських написів: їх можна обвинуватити і в дрібному хуліганстві, і у вандалізмі, і в розпалюванні ненависті чи ворожнечі. «Крім того, в КпАП прописана відповідальність за пропаганду фашизму. Тому свастика і всі подібні зображення в нашій країні вже перебувають під забороною», — підкреслив правозахисник. У нього наміри автора проекту викликають здивування. Взагалі пропозиція за¬провадити відповідальність для власників списаних огорож, фасадів будівель і транспорту є найбільш спірною (їх пропонується штрафувати за тією самою статтею, що й хуліганів, якщо вони не знищать незаконні написи і малюнки). «Виходить, що написи знищуватимуть за рахунок власників транспорту. Адже якщо на моїй машині таке написане і я це не прибираю, значить, мене це влаштовує», — пояснив автор ініціативи.
Для власників огорож, фасадів і транспорту передбачено відповідальність у вигляді штрафу: для громадян — від 100 до 1000 руб. (від 25 до 250 грн.), для посадових осіб — від 500 до 2 тис. руб. і для юридичних осіб — від 5 до 10 тис. руб.
Правозахисники відзначають, що «така норма суперечить основам права, людина не може бути покарана за те, в чому немає її вини».

Світлана БОЧАРОВА, Катерина ВИНОКУРОВА