Закон і Бізнес


Без толерантності до корупції

Двоє суддів стали фігурантами у справах про хабарництво


№47 (1553) 20.11—26.11.2021
Вікторія ПОДОЛЯКА
3329

Не встигла Вища рада правосуддя продовжити строк відсторонення одного судді, як інший потрапив у подібну халепу. Обох володарів мантій підозрюють в одержанні неправомірної вигоди. Щоправда, суттєво різняться суми ймовірних хабарів.


Критика від народу

Ігорю Ратушняку з Тиврівського районного суду Вінницької області оголосили про підозру в учиненні кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачено в ч.3 ст.368 Кримінального кодексу.

Як повідомляють у Національному антикорупційному бюро, суддя пообіцяв за 120 тис. грн. ухвалити рішення в інтересах фізичної особи про визнання права на земельний пай. Після проведення обшуку правоохоронні органи вилучили частину хабара, а також інші кошти на суму понад $50 тис.

У зв’язку з відповідним поданням Генерального прокурора у ВРП вирішили тимчасово відсторонити І.Ратушняка від здійснення правосуддя. Однак у наданні згоди на тримання законника під вартою члени Ради відмовили.

Водночас у соціальних мережах та ЗМІ розпочалась справжня інформаційна атака на І.Ратушняка. У багатьох місцевих і загальнонаціональних інтернет-виданнях посилаються на відомості з декларації про доходи служителя Феміди. Згідно з ними І.Ратушняк є власником 2 квартир, 4 будинків, а також 7 земельних ділянок площею не менше ніж 45 га.

Крім того, адвокат Олександр Шавлюк виклав відео в мережі YouTube, де гостро критикує діяльність судді. У своєму зверненні правник зазначив: «Сьогодні ти дізнаєшся, які апетити в царка сліпої Феміди І.Ратушняка, який до недавнього часу був головою суду в м.Тиврові. І.Ратушняк відомий своєю любов’ю до Мамони. Серед місцевих жителів про нього ходять легенди».

До того ж О.Шавлюк поділився іншими «викривальними» подробицями діяльності судді. За словами адвоката, затримка з врученням повідомлення про підозру І.Ратушняку була виключно через відсутність Генпрокурора. Однак коли Ірина Венедіктова знову приступила до виконання службових обов’язків, то відразу оголосила про підозру.

У відеозверненні адвокат неодноразово посилався на власні джерела в прокуратурі, які розповіли йому, що начебто голову Тиврівського райсуду й раніше брали на хабарах. Проте, за словами О.Шавлюка, минулі рази володарю мантії вдалося «відкупитися та відвертітися». Нині адвокат переконаний, що, оскільки справою зайнялися на вул. Різницькій, І.Ратушняка притягнуть до відповідальності.

Разом з тим Рада суддів наголошує на ч.1 ст.62 Конституції, згідно з якою особа вважається невинуватою в скоєнні злочину й не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку та встановлено обвинувальним вироком суду. А адвокатові також не варто про це забувати, оскільки подібні висловлювання можуть вилитись у позов про дифамацію (див., зокрема, рішення Верховного Суду, стор.8. — Прим. ред.).

Затятий противник

За тією ж ч.3 ст.368 КК оголосили про підозру й Дмитру Лобану із Чернігівського окружного адміністративного суду. В.о. Генпрокурора Роман Говда звернувся до ВРП щодо надання згоди на тримання судді під вартою. Урахувавши матеріали слідства, члени ВРП визнали мотиви прокуратури обґрунтованими й погодилися з необхідністю такого запобіжного заходу. У зв’язку із цим володаря мантії тимчасово відсторонили від здійснення правосуддя.

Згідно з інформацією Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Д.Лобан запропонував заплатити йому $20 тис. за винесення рішення в адміністративній справі. Зазначається, що гроші він одержав двома траншами. До винесення рішення — $7 тис., а за фактом виконаної домовленості — решту. Відразу після одержання другої частини його й затримали.

«Позаштатний агент НАБУ» Євген Шевченко на своїй сторінці в соціальній мережі повідомив, що раніше Д.Лобан був затятим противником корупції. «Знайомтесь: суддя Чернігівського окружного адмінсуду Д.Лобан — справжній патріот, який завжди публічно виступав проти корупції та навіть брав участь в акції «Я не беру хабарі». Сьогодні був затриманий детективами НАБУ за вимагання та отримання хабара розміром $20 тис.», — написав Є.Шевченко й доповнив публікацію фотографією володаря мантії.

РСУ відреагувала й наголосила на нульовій толерантності до корупції та її проявів у суддівській спільноті.

«Ми усвідомлюємо, що за роки судової реформи держава створила належні умови для роботи суддів і призначила за неї гідну суддівську винагороду, отримуючи яку чесна людина ніколи не спокуситься на хабарі, а тим більше не піде на порушення закону, кидаючи тінь на своїх колег і судову систему в цілому», — повідомили в прес-службі ради.

Водночас в РСУ висловили сподівання, що правоохоронні органи зможуть законно й об’єктивно провести розслідування, а згаданим подіям буде дано належну юридичну оцінку.