Закон і Бізнес


Закон і Бізнес №42-43/2021. Анонс публікацій


.

20.10.2021 17:09
1163

Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» №42-43 (1548-1549), 21 - 28 жовтня 2021 р.


Ситуація навколо формування нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів яскраво демонструє, кому і яка саме реформа потрібна. Наші партнери навіть не роблять вигляду, що їх цікавить неупереджена та незалежна Феміда. Принаймні від них самих. Про це читайте в матеріалі Лева Семишоцького «Добір під Диктовку» на сторінках «ЗіБ».

Збалансований тиск на суд надихнув «верховників» спиратися на Конституцію. Проте не встигли вони визначитися зі зверненням Вищої ради правосуддя, як уже треба обирати керівника. Як Пленуму допомагав баланс між суддівською мафією й агентами розвідки дізнавайтеся в матеріалі «Незважаючи на паніку» Жанни Холодної.

Які тенденції на юридичному ринку можуть нашкодити адвокатурі? Чому адвокатура перетворюється на бізнес і стає схожою на бокс? Де заховались авторитети й чому «монетизована» дійсність утне із захисниками лихий жарт? Про незмінні принципи в професії адвоката, відсутність структурного бачення у молодих юристів через «ТікТок» та критерії успіху читайте в інтерв'ю Вікторії Якуші з головою наглядової ради ААУ Ольгою ДМИТРІЄВОЮ.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду працює майже 4 роки. За цей час уже можна оцінити результати роботи новотвору в системі судоустрою. Про це та про судову реформу в цілому читайте в інтерв’ю Вікторії Подоляки із заступником Голови Верховного Суду, головою Касаційного господарського суду Богданом ЛЬВОВИМ.

Правники мають свій новий рік. Очевидно, це пов’язано з початком активного ділового сезону. За доброю традицією, його відзначають у жовтні, у День юриста, в історичних локаціях столиці привітаннями, почесною відзнакою, легкими напоями та частуванням. Та в новий рік правники увійшли із жахливими цифрами судової системи та надією на верховенство права. Про те, як пройшла церемонія вручення почесної відзнаки АПУ «За честь та професійну гідність» читайте в матеріалі Валентина Богунова «Під іншим кутом».

Майбутнє — за онлайн-платформами. Учасники міжнародних читань погодилися з тезою про необхідність подальшої диджиталізації арбітражного процесу. Як експерти з’ясовували, як якісно забезпечити віртуальний розгляд спорів дізнавайтеся у статті «Арбітражна цифровізація» Юрія Горицвіта.

На засіданні Комітету Верховної Ради з питань правової політики обговорили питання доступу до демографічного реєстру нотаріусів і проаналізували документи, подані кандидатами в члени Вищої ради правосуддя. Як нардепи обрізали бажання стати членом ВРП 10 кандидатам: комусь не вистачило заяви, іншим — додатка до диплома – шукайте на сторінках «ЗіБ» матеріал Вікторії Якуші «У ложі Прокруста».

Хоча порядок набрання законної сили ухвалою суду більше ніж чітко врегульований чинними процесуальними кодексами, чимало суддів його порушують. Сергій Ковальов, старший партнер АО «Могильницький і партнери», у статті «Безсила» ухвала» аналізує, чому так відбувається та на які норми слід звернути увагу як суддям, так і їхнім помічникам. Як відсильні конструкції унеможливлюють виконання судового рішення – дізнавайтеся на сторінках газети «Закон і Бізнес».

Неправомірність дій податківців при призначенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути оскаржена за її наслідками. Дізнавайтеся позицію ВП ВС щодо того, чи можна оскаржити наказ про призначення перевірки після її проведення в матеріалі «Або не допускай, або не ремствуй!».

Перші особи держави та наші закордонні партнери перманентно наголошують, що боротьба з корупцією є центральним завданням України. Й одним із кроків у цьому напрямку названі виявлення та конфіскація активів, придбаних на «нетрудові доходи». В матеріалі «Статки є? А якщо знайду?!» адвокати, к.ю.н. Юрій Сухов та Анна Резнікова, партнер та юрист АО Arzinger відповідно, розглядають, що ж таке «цивільна конфіскація» та чи є запобіжники від зловживань антикорупційних органів.

Чи потрібно і як потрібно оформлювати трудові відносини з релігійними організаціями? В яких випадках за прогул доведеться поплатитися не червоним обличчям, а робочим місцем? І чи можуть кошти із заробітної плати зникати самі собою? Відповіді на ці та інші питання шукайте в матеріалі «Працюючи над собою» Ніки Романової, котра проаналізувала свіжі правові позиції Верховного Суду в трудових спорах.

16 жовтня виповнилося 25 років від ухвалення закону «Про Конституційний Суд України» №422/96-ВР. За час свого існування єдиний орган конституційної юрисдикції виніс майже 4 сотні рішень. Але чого вони варті, коли виконуються фактично за потреби, а гарант додержання Конституції навіть не переймається їх дотриманням? Чому те, як на практиці забезпечується виконання рішень КС, ставить питання доцільності існування цього органу розповідає адвокат Володимир Богатир у статті «Конституційна безпорадність».

Практика застосування положень Кодексу з процедур банкрутства, що стосуються неплатоспроможності фізичних осіб, висвітлила незацікавленість боржників у співпраці з кредиторами. Виявилося, що стати банкрутом і швидко позбутися грошових вимог набагато краще, ніж багаторічна робота на кредиторів у процедурі реструктуризації. Такий стан речей може завдати відчутної шкоди системі кредитування та економіці країни. Як же фізичній особі стати банкрутом, не зруйнувавши систему кредитування пояснили суддя Північного апеляційного господарського суду, д.ю.н., професор Борис Поляков та юрист Родіон Поляков у матеріалі «Пригоди Ходжі Насреддіна».

Пленум ВС проти того, аби члени ВРП з числа суддів проходили повторне оцінювання, але інших перевіряти можна. А ухвалення нормативно-правових актів, що передбачають повторне оцінювання суддів, які є членами ВРП, має ознаки чергового втручання парламенту в незалежність судової влади загалом. «Закон і Бізнес» надає текст звернення Пленуму Верховного Суду до Конституційного Суду. Шукайте матеріал «Вибіркова етика» на сторінках газети.

Закон і Бізнес