Закон і Бізнес


Адвокати не є суб’єктами декларування - суд


.

18.10.2021 09:09
2954

Адвокати, які входять до складу органів адвокатського самоврядування, не мають статусу осіб, які відповідають визначенню суб`єкта декларування відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції».


Такого висновку дійшов Дніпропетровський окружний адміністративний суд у справі № 160/12823/21, передає «Закон і Бізнес».

Національне агентство з питань запобігання корупції на підставі ч.1 ст.13 Закону України «Про запобігання корупції» направило голові ради адвокатів Дніпропетровській області вимогу, відповідно до якої вимагало надати інформацію, в якій зазначити прізвища ім`я та по батькові адвокатів, які були упродовж 2020 року та у період з 01.01.2021 року по 31.03.2021 року членами дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону.

Голова РАР звернулася до суду, вважаючи, що дії НАЗК свідчать про намагання протиправно втручатись в роботу органів адвокатського самоврядування у позаправовий спосіб.

Суд виходив з того, що кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури є органом адвокатського самоврядування та відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є незалежною від органів державної влади та місцевого самоврядування.

Також суд дійшов висновку, що за правовою природою створення, функціонування та діяльності КДКА голова, заступники голови та члени КДКА не є у розумінні Закону України «Про запобігання корупції» іншими особами, які входять до складу конкурсних та дисциплінарних комісій, оскільки Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не містить таких термінів як конкурсна та дисциплінарна комісія.

Таким чином, оскільки адвокати, які входять до складу органів адвокатського самоврядування, не мають статусу осіб, які відповідають визначенню суб`єкта декларування, то, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції», на адвокатів не поширюється дія цього Закону.

Судом встановлено, що вимога НАЗК не містить обґрунтування та посилання на норму Закону «Про запобігання корупції», за якою адвокатів можна було б віднести до категорії суб`єктів декларування.

Тож зрештою суд визнав вимогу НАЗК про надання інформації щодо адвокатів, які були членами дисциплінарної палати КДКА та копій підтверджуючих документів протиправною та скасував.

Закон і Бізнес