Закон і Бізнес


«Цифрова» перспектива

ДСАУ спробувала полегшити доступ до Феміди через мобільний додаток


Про «цифровий» прогрес і можливість спостерігати за правосуддям через смартфон поговорили на презентації застосунку «єСуд».

№40 (1546) 02.10—08.10.2021
Вікторія ПОДОЛЯКА
2360

В умовах вимушених карантинних обмежень і нестачі фінансування судочинство продовжує активну роботу щодо цифровізації. Зокрема, днями Державна судова адміністрація представила новий мобільний застосунок «єСуд».


Доступна версія

Цифровий продукт був створений у партнерстві з фахівцями Програми розвитку ООН. Застосунок «єСуд» дозволяє не лише слідкувати за рухом документів у справі, а й отримувати повідомлення про це на смартфон.

Заступник постійного представника ПРООН в Україні Манал Фоуані зазначила, що подібні цифрові інструменти допоможуть наблизити систему правосуддя до людей.

«Проблема зручності доступу до судочинства, на жаль, існує в масштабах усієї України. Особливо гостро вона відчувається в умовах пандемії та збройного конфлікту. Завдання держави в такому випадку — робити доступ до суду й захист громадянами своїх прав зручним та ефективним. Тому електронна система є одним з найдієвіших елементів для забезпечення цієї зручності», — сказав під час презентації народний депутат, голова робочої групи з питань цифровізації правосуддя та суміжних правових інститутів в Україні Роман Бабій.

«І все суддівське товариство вітає такі заходи, які в умовах пандемії, збройного конфлікту та нестачі фінансування, дозволять надати інструмент, що спростить роботу апарату та покращить різні процесуальні моменти», — наголосив суддя Касаційного господарського суду Єгор Краснов.

Ідейні генератори

Про функціонал застосунку «єСуд» та перспективи його подальшого розвитку розповів заступник голови ДСАУ Сергій Чорнуцький. Він зазначив, що розроблення нового програмного продукту розпочалася ще в лютому поточного року. Ідею згенерували з урахуванням побажань користувачів, які з 2018 року тестують основну версію — підсистему «Електронний суд». З фінансовим ресурсом та пошуком розробників допомогли представники ПРООН.

Відкрито тестувати «єСуд» розпочали наприкінці літа. За перший тиждень кількість користувачів досягла 6 тис. Усі майнові права на цей мобільний застосунок передані ДСАУ.

По суті, «єСуд» — це адаптована мобільна версія підсистеми «Електронний суд». Скачати відповідний програмний продукт можна в додатках GooglePlay та AppleStore. Таким чином, це доступно для користувачів операційних систем Android та iOS. Проте власники iPhone зможуть завантажити «єСуд» тільки в тому випадку, якщо мають смартфон не нижче 13-ї версії.

Для початку роботи з мобільним застосунком потрібно зареєструватися в основній версії на комп’ютері з використанням свого електронного підпису.

Цифровий продукт «єСуд» дає змогу користувачу переглядати всі документи у справах, учасником яких він є. Також у застосунку надходять повідомлення про нову інформацію. До того ж користувач може дізнатися, що проти нього подали позов.

Для розблокування мобільного застосунку потрібно скористатися раніше вибраним пін-кодом. Можна застосувати й біометричний засіб ідентифікації (сканування відбитку пальця). Але це за умови, що смартфон підтримує таку функцію.

До основного меню входять розділи «Мої справи», «Документи», «Повідомлення», «Заяви», «Довіреності». При натисканні на назву суду мобільний застосунок пропонує відкрити одну із встановлених на смартфоні програм та прокласти маршрут до судової установи.

С.Чорнуцький зазначив, що «єСуд» стосується всіх видів проваджень, якщо це не обмежено окремими випадками та нормами законодавства. До мобільного застосунку внесені всі справи, починаючи з 1.01.2018. У ДСАУ пояснили, що літера «є» в «єСуд» означає не «електронний», а «є», тобто, існує. За аналогією з іншими сервісами від Мінцифри, зокрема «єМалятко».

Загалом, на розробку та запуск «єСуду» витратили 360 тис. грн. Подальша підтримка цифрового продукту входить в цю суму.

Одним із пріоритетів на наступну версію застосунку є додавання функції подавати скарги через смартфон. Наразі «єСуд» працює лише як засіб для отримання та перегляду інформації.

Нагадаємо, у серпні ВРП затвердила Положення про функціонування окремих модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи поточного року. У рамках програми ЄСІТС впровадження нового мобільного продукту стало засобом для розширення функціоналу підсистеми «Електронний суд».

Розробники застосунку запевняють, що надалі будуть удосконалювати свій цифровий продукт. Можливо, поки що не всі користувачі зможуть оцінити переваги додатку в смартфоні, адже застосунок має обмежені функції порівняно з комп’ютерною версією. Але це все одно краще, ніж нічого.