Закон і Бізнес


Янукович проти ВКДКА: ОАСК відмовив у задоволенні позову


22.09.2021 11:41
2252

Окружний адміністративний суд м.Києва відмовив екс-президенту України Віктору Януковичу у задоволенні позовних вимог щодо рішення ВКДКА у справі про притягнення адвоката системи БПД Івана Ангеліна до дисциплінарної відповідальності.


Відповідне рішення ОАСК ухвалив 21 вересня, передає «Закон і Бізнес» з посиланням на прес-службу суду.

І.Ангелін був призначений В.Януковичу у кримінальній «справі майдану». Представники обвинуваченого за договором домоглися позбавлення безоплатного (державного) захисника права на здійснення адвокатської діяльності начебто через неналежне виконання ним своїх професійних обов’язків. Відповідне рішення було ухвалене кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури м. Києва 25 січня 2019 року.

Але згодом, 29 березня цього ж року, ВКДКА за скаргою самого І.Ангеліна скасувала рішення КДКА (див. рішення № ІІІ-015/2019).

З тексту цього документу випливає, що вищий дисциплінарний орган ухвалив своє рішення з процедурних питань, що були пов’язані із забезпеченням дотримання процесуальних прав адвоката.

Первинно засідання КДКА м. Києва у справі Ангеліна було призначене на 16 січня, на яке той не з’явився. Тоді КДКА листом запросила адвоката на розгляд дисциплінарної справи стосовно нього на 25 січня. Але адвокат повідомив дициплінарний орган про те, що перебуває на лікарняному і не зможе взяти участі у засіданні.

Втім дисциплінарники все ж розглянули питання та ухвалили рішення у справі за відсутності самого І.Ангеліна. Річ у тім, що відповідно до абз. 4 ст. 40 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність неявка адвоката на засідання дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури без поважних причин за умови наявності доказів завчасного повідомлення про місце, день і час засідання не перешкоджає розгляду дисциплінарної справи. У разі повторної неявки зазначених осіб на засідання палати розгляд справи здійснюється за їх відсутності незалежно від причин неявки.

Разом із тим, у ВКДКА звернули увагу на те, що доказів завчасного повідомлення про місце, день і час першого засідання регіональної КДКА у справі немає! 11 січня адвокату дійсно було надіслано рекомендованого листа, але документи, які б свідчили про вміст таких поштових відправлень та про документи, що ними відправлялись, відсутні. Окрім того, були відсутні докази отримання І.Ангеліним таких листів. Це, на думку членів комісії, не може свідчити про належне його повідомлення.

Таким чином КДКА м. Києва не було дотримано вимог п. 6.1.2. Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону - адвокат не був завчасно належним чином повідомлений про місце, день і час засідання.

Саме це і спричинило порушення засад змагальності (ч. 2 ст. 40 закону), зокрема, права надавати пояснення, ставити питання учасникам провадження, висловлювати заперечення, подавати докази на підтвердження своїх доводів, заявляти клопотання і відводи, користуватися правовою допомогою адвоката.

З цього було зроблено висновок, що рішення КДКА м.Києва від 25.01.2019 не відповідає вимогам законності, що є підставою для його скасування.

В.Янукович оскаржив рішення ВКДКА від 29 березня 2019 року до ОАСК. У заяві він просив суд визнати це рішення протиправним. Справа розглядалась в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Під час розгляду справи суд звернув увагу на те, що КДКА м. Києва порушила процедуру розгляду дисциплінарної справи відносно І.Ангеліна, адже завчасно не повідомила останнього  про розгляд дисциплінарної палати в засіданні, чим порушила засади змагальності. Тож рішення ВКДКА, яким скасували рішення територіального КДКА про притягнення Ангеліна до дисциплінарної відповідальності, суд визнав обґрунтованим і правомірним.

Окрім цього ОАСК зауважив, що 13 жовтня 2019 року КДКА м. Києва закрила дисциплінарну справу відносно Ангеліна через закінчення строку притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності (відповідно до ч.2 ст. 25 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Нагадаємо, питання І.Ангеліна розглядалося також восени 2018 року. Тоді рішенням ВКДКА від 29.11.2018 № ХІ-009/2018 також було скасовано рішення ДП КДКА м. Києва від 17.09.2018 №65 з мотивів порушення права на захист.

Закон і Бізнес