Закон і Бізнес


Символи нашвидкуруч

Що не так із попереднім схваленням закону про великий Державний Герб України


.

№36 (1542) 04.09—10.09.2021
Алла ЛЕСЬКО, суддя Верховного Суду у відставці
2904
2904

Імовірно, голосуючи за проект великого Державного Герба України саме 24 серпня, народні депутати мали на меті продемонструвати суспільству свій патріотизм. Утім, не подбали про процедуру. Виправте, будь ласка, якщо помиляюсь.


Отже, 24.08.2021, о 15:04:22, у Верховній Раді відбулося поіменне голосування за проект закону «Про великий Державний Герб України» (№5712). За його результатами документ прийнято за основу: «за» проголосувало 257 народних депутатів, «проти» — 11, утрималось — 4, не голосувало — 13. Простий підрахунок дає результат, що загалом у сесійній залі були присутні 285 парламентарів.

Утім, щодо додержання процедури, передбаченої Конституцією та законом «Про Регламент Верховної Ради України», то під час голосування проекту закону про великий Державний Герб виникли істотні сумніви.

Постановою ВР «Про Державний Герб України» від 19.02.92 №2137-XII затверджено тризуб як малий Герб. Його вважають головним елементом великого Герба.

Статтею 20 Конституції передбачено, що великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як 2/3 від конституційного складу Верховної Ради.

Як передбачено в ст.76 Основного Закону, конституційний склад Верховної Ради — 450 народних депутатів. Отже, 2/3 від конституційного складу ВР — 300 депутатів.

Стаття 47 закону «Про Регламент Верховної Ради України» встановлює, що відповідно до ч.2 ст.84, ст.91 Конституції парламент приймає рішення виключно на своїх пленарних засіданнях після обговорення питань більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради, крім випадків, передбачених Конституцією та цим Регламентом.

Тобто в засіданні ВР під час голосування мало брати участь не менше ніж 300 народних депутатів, однак з простого підрахунку, за даними про результати голосування, наявними на офіційному сайті ВР, зафіксована участь тільки 285 депутатів. Голоси «за»  віддали 257 народних депутатів (під час реєстрації в залі о 14:38:03 це число було ще меншим — 271. — Прим. ред.).

Однак, коли мова йде про Державний герб, на мій погляд, патріотизм народних мав би виявлятися насамперед у чіткому додержанні процедур законотворчості. Як власне і при ухваленні усіх інших актів ВР.

Тим більше що до правової природи проголосованого законопроекту та й до запропонованого зображення великого Герба, який є в додатку до цього законопроекту, в суспільстві виникає чимало запитань.