Закон і Бізнес


Закон і Бізнес №36/2021. Анонс публікацій


.

03.09.2021 17:07
1557

Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» №36 (1542), 4 – 10 вересня 2021 року.


Довгоочікуваний візит Володимира Зеленського до свого американського колеги Джо Байдена втілився в спільну заяву щодо стратегічного партнерства. Що в ній вказано про українське правосуддя та яке значення вона може мати для нашої судової системи – читайте в матеріалі Романа Чимния «Допоможіть на реформу».

У Вищій раді правосуддя ініціювали відкриття дисциплінарного провадження, хоча крапку у справі поставили «верховники». Чому ж Рада так прагне сказати своє слово? Адже постанова Верховного Суду робити це забороняє, а рішення ще Вищої ради юстиції визнане протиправним? Пошуки відповіді на це привели журналістку «ЗіБ» Юлію Бойко на засідання ВРП. Що про це думає сама «обвинувачувана» сторона дізнавайтеся в матеріалі «Ти їх у двері, авони – у вікно».

Кожен провідник судової реформи наголошує на тому, що прагне зміцнити незалежність Феміди. Та якщо недавно влада принаймні забезпечувала основну складову гарантії незалежності, то нова вирішила, що не гроші головне. Олена Довідна у матеріалі «Грошова порожнеча» розповідає, як у Мінфіні хочуть залишитися в зоні комфорту, заощадивши на Феміді.

Суддя Верховного Суду висвітлив питання щодо реєстрації податкових накладних, оподаткування в контексті ризикованості господарських операцій, а також оподаткування та легальної підприємницької діяльності. До чого тут принцип in dubio pro tributariо та чи можна абсолютизувати фіктивність підприємства в податкових спорах – дізнавайтеся в матеріалі Ігора Новікова «Між ризикованістю та легалізацією».

Імовірно, голосуючи за проект великого Державного Герба України саме 24 серпня, народні депутати мали на меті продемонструвати суспільству свій патріотизм. Утім, не подбали про процедуру. Що не так із попереднім схваленням закону про великий Державний Герб України – відповідає суддя Верховного Суду у відставці Алла Лесько в матеріалі «Символи нашвидкуруч».

Дисциплінарний орган незалежно від апеляційної інстанції вирішив покарати суддю за його постанову. Стаття про кермування в нетверезому стані містить необмежені можливості для притягнення суддів до відповідальності, тож вони взагалі воліли б не судити водіїв правопорушників. Але поки що голос спільноти звучить тихо. Як ВРП заборонила полегшувати встановлену поліцейськими вину розповідає Ірина Каравай у статті «Патрульним видніше…».

У Вищому антикорупційному суді не втрачають надії засудити законника, який нібито одержав хабар. Тим часом дисциплінарний орган перед відстороненням членів ВАКС від розгляду проваджень витягнув на світ Божий давню скаргу Національного антикорупційного бюро. Проте доказів поривання служителя Феміди захистити права випиваки за кермом виявилося недостатньо для істотного покарання. У матеріалі Ганни Грушки «Зв’язок із хабарником» читайте, як ВРП не посприяла НАБУ в здобутті додаткового доказу для провадження стосовно служителя Феміди.

Учасником ТОВ не може бути саме товариство, а наявність у нього нереалізованої частки не наділяє його правами й обов’язками учасника. З відповідною постановою Верховно суду даємо ознайомитися в матеріалі «Незатребуваний капітал».

У 2017 році під час так званої процесуальної реформи була змінена підсудність пенсійних справ. Їх виключили з юрисдикції загальних місцевих судів та передали до юрисдикції окружних адміністративних. Суддя Сумського окружного адміністративного суду Олена Осіпова статті «Пріоритет одним, черга – іншим» розглядає, які це дало результати з погляду доступності правосуддя.

Заступник міністра юстиції підбила підсумки та озвучила плани реформування в рамках національної стратегії. Серед озвучених досягнень — прийняття Кодексу з процедур банкрутства та цифровізація системи безоплатної правової допомоги. Тимофій Михалков у статті «Украсти стало важче» розповідає про досягнення Мін’юсту за 2 роки.

Комітет із сімейного права Національної асоціації адвокатів України підготував інформаційний дайджест новин у сфері сімейного права за II квартал 2021 року, у якому зібрані найсвіжіша судова практика та законодавчі ініціативи. Що міг пропустити адвокат із сімейного права читайте в матеріалі «Цінності мінливі, спори – вічні» Віктора Федоріва.

Що спільного між рекомендацією Ради адвокатів України членам Вищої ради правосуддя від адвокатури скласти свої повноваження й рішенням Європейського суду з прав людини визнати дисциплінарну палату Верховного суду Польщі судом, не створеним на підставі закону? Розбираємося і проводимо паралелі з Україною в матеріалі «Реформи не завжди краще» директора Інформаційноаналітичного центру Міжнародного товариства прав людини Антона Алєксєєва.

Закон і Бізнес