Закон і Бізнес


Про оскарження запобіжного заходу


.

№34 (1540) 14.08—24.08.2021
6729

В апеляційному порядку можуть оскаржуватися як ухвали про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, так і про застосування іншого запобіжного заходу за результатами розгляду такого клопотання.


У справі №463/1390/21 слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання слідчого про обрання підозрюваному запобіжного заходу у виді тримання під вартою та застосував відносно нього запобіжний захід у виді особистого зобов’язання строком на 2 місяці. 

Згодом, із посиланням на положення ч.4 ст.399 КПК, відмовив у відкритті апеляційного провадження за скаргою захисника в інтересах підозрюваного. Таке рішення суддя мотивував тим, що відповідно до положень чч.1, 2 ст.309 КПК ухвала про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов’язання окремому оскарженню в апеляційному порядку не підлягає. 

Захисник свої вимоги обґрунтовував тим, що обрання запобіжного заходу було здійснено відносно особи, яка у встановленому законом порядку не набула статусу підозрюваного.

Касаційний кримінальний суд не погодився із попередніми рішеннями, зауваживши, що відповідно до п.2 ч.1 ст.309 КПК під час досудового розслідування можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою або про відмову в застосуванні такого заходу.

Застосовуючи стосовно особи запобіжний захід у виді особистого зобов’язання, слідчий суддя тим самим відмовив у застосуванні щодо підозрюваного запобіжного заходу у виді тримання під вартою. Тому згідно з п.2 ч.1 ст.309 КПК така ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.