Закон і Бізнес


Стрибок в онлайн

Лондон розраховує добре заробити на доступності англійського правосуддя


Джеффрі Вос очолює цивільне судочинство, тож саме від нього залежить швидкість руху англійських судів до цифрового майбутнього.

№32-33 (1538-1539) 07.08—13.08.2021
Олексій КАЛМИКОВ, Бі-Бі-Сі
4329

Англійські суди переживають найбільшу трансформацію століття. Колиска прецедентного права йде в онлайн і обіцяє зміцнити статус Лондона як світової столиці розлучень і корпоративних спорів.


Ключова юрисдикція

Дистанційні слухання дозволяють економити час і гроші, прискорити розгляд цивільних справ і розчистити завали нерозглянутих претензій громадян, компаній та колишнього подружжя одне до одного. Збиралися давно, але зважилися тільки тепер. Точніше, вимушено прискорилися через пандемію. І запевняють, що у справі дистанційного правосуддя Лондон тепер попереду планети всієї, пише Бі-Бі-Сі.

«Пандемія, при всій своїй жахливості, дала прискорення давно назрілим реформам. У найближчі два роки онлайн-правосуддя в Англії та Уельсі стане реальністю при розгляді більшості справ — будь то компенсації, стягнення, трудові або сімейні спори», — сказав Джеффрі Вос, друга людина в англійському правосудді після лорда — головного судді.

Він очолює все цивільне судочинство, а також апеляційний суд в Англії та Уельсі. Саме від нього залежить швидкість переміщення англійських судів у цифрове майбутнє.

Дж.Вос упевнений, що в результаті нинішньої трансформації Англія закріпить за собою статус лідера віртуального правосуддя. Причому не тільки серед країн з розвиненими, ефективними й незалежними судовими системами, а й у світі в цілому. «У деяких державах судова система також частково переведена в онлайн. Наприклад, Суд у цивільних справах у провінції Британська Колумбія в Канаді; частково в Китаї та Казахстані. Однак жодна ключова юрисдикція з прецедентним правом досі не створила всеосяжної системи онлайн-судів», — зазначив він.

У дні першого локдауну в березні 2020 року британський парламент прийняв «коронавірусний акт», яким полегшив дистанційне правосуддя. У результаті тільки за перший місяць кількість судових засідань за допомогою відео- та аудіозв’язку зросла в 5 разів.

Знеособлений конвеєр

Юристи радіють змінам. Тепер менше часу витрачатимуть на поїздки в контору та суд, не потрібно тягати важезні папки та штовхатися в обідніх чергах. Судді теж щасливі — вони й без того перевантажені. Але є й незадоволені.

Правозахисники побоюються обмеження прав на справедливий судовий розгляд. Вони кажуть, що в багатьох немає ні можливості, ні засобів забезпечити себе нормальним відеозв’язком. І вказують на ще одну проблему — знеособлення та конвеєрний підхід до справ, у яких прямий контакт із суддею може виявитися вирішальним.

Перш за все мова про розгляд справ про притулок, екстрадицію, а також інші ситуації, коли безправні та вразливі шукають у суді захисту від потужної державної машини. Тому що особиста думка судді, який пройнявся до підзахисного симпатією, здатна схилити шальки терезів на бік прохача, навіть якщо правила й нормативи не на його боці.

Розквіт віртуального правосуддя вже приносить гіркі плоди шукачам притулку. У травні 2021 року суддя Високого суду Лондона Ніколас Мостін безпосередньо послався на укорінену в часи пандемії практику онлайн-слухань і постановив, що двоє прохачів, котрі звернулися за притулком, вислані з країни законно, оскільки їх право на справедливий розгляд не порушено. У Туреччині, вирішив суддя, Інтернет працює чудово навіть у далекому селі, де жив депортований, є 3G, а місцями й 4G.

Н.Мостін кинув рукавичку самому Верховному суду Великої Британії, який лише 4 роки тому виніс протилежне рішення. «Цифровий світ повністю змінився з того моменту, коли лорд Вілсон виносив своє рішення. У 2017 році ідея проводити всі засідання віддалено, включно з тими, де дають показання, здавалася анафемою і суддям, і юристам», — написав у своєму вердикті суддя.

Швидше, доступніше, дорожче

Завали сімейних і трудових спорів за 1,5 року пандемії зросли на чверть, а кримінальних — ще більше, оскільки до їх слухання залучені присяжні, дистанційний розгляд обмежений, а шанси захворіти й зірвати процес вищі. Якщо віртуалізація судів пом’якшить цю проблему й черга почне розсмоктуватися, революція дозволить одним махом убити трьох зайців.

З одного боку, розчистяться завали справ, що чекають розгляду. З другого — розшириться закордонна клієнтура адвокатських контор завдяки полегшенню доступу до англійського правосуддя. А з третього — це підстьобне економіку, причому не тільки за рахунок зростаючих заробітків адвокатів.

«У мене є відчуття, що переважну більшість цивільних справ, а можливо, і переважну більшість трудових та приватних сімейних спорів можна перевести на прискорений процес онлайн-розгляду», — сказав Дж.Вос, завершуючи промову в Лондонській школі.

Чоловік пояснив економістам, як це позначиться на добробуті нації: «Швидкість онлайн-процесу — навіть з урахуванням того, що найскладніші справи доведеться, як і раніше, розглядати лицем до лиця, — дозволить сторонам витрачати менше часу та душевної енергії на судовий спір і зосередитися на власному щасті та фінансовому благополуччі».

Назад дороги немає

Утім, юристи вважають коронавірус головною та єдиною причиною стрибка в онлайн-майбутнє. Вони кажуть, що саме суди гальмували прогрес, а не посилювали його. Наприклад, під приводом безпеки зв’язку наполягали на необхідності користуватися недопрацьованими й коштовними програмами. І тільки пандемія змусила їх пом’якшити вимоги та довела, що «народні» відеочати, на кшталт Zoom і Microsoft Teams, цілком згодяться й для серйозних людей у мантіях.

Англійські суди витратили 7 років і мільйони фунтів на перехід до віртуальних засідань, який урешті-решт стався всього за кілька місяців. Експерти впевнені, що всі засідання в цивільних справах відтепер будуть дистанційними за замовчуванням. Хоча ще за рік до пандемії таке уявити собі було неможливо. Як тільки вірус відступить, життя повернеться у звичне русло, а ось судова система — точно ні.

Нині майже всі свідки безперешкодно дають показання по відеозв’язку, сидячи в себе вдома або в офісах адвокатів. І величезний досвід таких слухань послідовно розвінчує старі забобони, що так не можна й що судді нібито важче в таких випадках відрізнити правду від брехні.

Проте якщо з технологіями пов’язане майбутнє судової системи, то тут англійським суддям є ще над чим попрацювати. Їх головний розпорядник Дж.Вос довів це на своєму прикладі: промову про незворотний технологічний прорив він почав беззвучно. І тільки після тривалої боротьби з комп’ютером спромігся ввімкнути мікрофон.