Закон і Бізнес


Розкриваючи секрет полішинеля

Судді та адвокати мірялись успішністю та визначали, що краще — вузька спеціалізація чи полівекторність


№28 (1534) 10.07—16.07.2021
Вікторія ЯКУША
4774

Служителі Феміди та захисники зібралися на спільний вебінар, аби поговорити про рецепти успіху. Виявилося, що в кожного свої інгредієнти в цій непростій страві, але навіть найуспішніші продовжують учитись одне в одного.


Фактори впливу

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Запорізької області разом зі Спілкою адвокатів України провели вебінар на тему «Рецепти успіху адвокатської діяльності від представників судової влади та адвокатури».

Суддя Касаційного цивільного суду, к.ю.н., доцент Василь Крат під час доповіді перейнявся саркастичним запитанням: «У чому ж секрет полішинеля?» За словами спікера, якщо порівнювати з тим же Касаційним господарським судом, то в КЦС спеціалізація відсутня, хоча останнім часом дуже активно ведуться розмови про те, що над цим слід задуматися. Адже спеціалізація — це ключ до багатьох моментів з точки зору як процесуального, так і матеріального права.

Говорячи про успішність, В.Крат зазначив, що, вочевидь, має бути якась вузька сфера, в якій адвокат спеціалізується. Адже спеціалізація уможливлює якісний та швидкий пошук інформації. Це можливість досить швидко відреагувати на коливання практики, на зміну законодавства, на орієнтування в науково-практичній літературі. Тут дуже багато вузлових моментів, які так чи інакше впливають на успішність. Звичайно, можна говорити про те, чим успішність вимірюється та яким чином можна її виміряти, про що з усмішкою зазначив В.Крат, але спеціалізація так чи інакше є ефективним механізмом для цивільного судочинства.

Але й освіта має відбуватися таким чином. Тобто секрет успішності тут залежить від того, яку базу отримають адвокати і яким чином вони її моделюють. З’являються різноманітні освітні програми з урахуванням того, яким чином розвивається бізнес. Але, на думку В.Крата, визначатись це має на початкових етапах. Звичайно, це не виключає того, що згодом людина може змінити підхід, спробувати щось інше і змінити спеціалізацію.

Другий момент «секрету полішинеля», який В.Крат вважав за потрібне відзначити, — це взаємодія з різноманітним пошуком інформації. Те, що розміщується на різних спеціалізованих ресурсах, те, що здійснює Верховний Суд. Як повідомив доповідач, нещодавно керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду Расім Бабанли репрезентував базу правових висновків ВС, яка перебуває в процесі створення.

Крім того, є різноманітні варіації пошукових систем, які дозволяють орієнтуватися як в законодавстві, так і у виборі належного правого висновку ВС, зміні правової позиції. Наприклад, уже давно говорять про те, що мають враховуватись відступи, які робить Велика та об’єднані палати.

В.Крат пригадав, що на своїх лекціях та семінарах у часи викладацької діяльності він говорив студентам: все знати не можливо, але необхідно знати й орієнтуватись у тому, де це можна знайти. З часом саме цьому будуть навчати — як в надзвичайно перенасиченому інформаційному суспільстві відшукувати потрібну інформацію.

В.Крат додав, що проаналізувавши касаційні скарги можна зробити висновок, що більшість проблем адвокатів зводиться саме до пошуку необхідної інформації. Адже змінилися підходи до розуміння значення касаційного суду, а також підстав касаційного оскарження, а все це зводиться до уміння знайти необхідний висновок ВС. Виходить, що «секрет полішинеля» базується на банальному, але важливому аспекті пошуку інформації.

Підсумовуючи, В.Крат звернув увагу ще на одну рису успішності: дії мають бути добросовісними. «Раніше позови «оспорюю все, що бачу», як клубочок, змотували все, і оборот судових справ був достатньо дестабілізований. І хоча зараз добросовісності нам ще не вистачає, але сподіваюсь, що з часом її буде все більше і більше в обороті», — додав суддя й побажав усім успіхів.

Рушії авангарду

Голова комітету Національної асоціації адвокатів України з питань безоплатної правової допомоги, д.ю.н. Олександр Дроздов представив рецепт успіху від адвокатської спільноти. Спікер зазначив, що вже більше 20 років своєї практики він дотримується девізу «Ми всі один в одного вчимося» та порадив колегам не зупинятись на своїх досягненнях і не обмежуватись певною спеціалізацією.

Водночас наукова діяльність дуже допомагає в адвокатській діяльності. Тому що наука надає певні інструменти для того, щоб логічно викладати свої думки, структурувати їх, правильно визначати предмет виступу, дослідження тощо. Разом з тим без глибокого занурення в певну тему чи галузь немає сенсу рухатися далі.

О.Дроздов, спираючись на власний досвід, запропонував колегам після освоєння, до прикладу, кримінального права, рухатись у напрямку справ Європейського суду з прав людини. Читати, перекладати й намагатися застосувати практику ЄСПЛ тут і зараз. Тим паче, за словами доповідача, ВС на теперішній час доволі часто застосовує практику ЄСПЛ і далеко не тільки в тих випадках, коли ВП ВС переглядає рішення національних судів у зв’язку з прийняттям рішення ЄСПЛ. «І адвокати тут виступають певним авангардом, тому що саме адвокати перш за все говорять про ці рішення, у тому числі й про найновіші з них», — додав О.Дроздов.

Наступний фактор, на думку О.Дроздова, полягає у роботі із судовою практикою. Так, незважаючи на те, що основну практику спікера становлять кримінальні справи, він зізнається, що із задоволенням читає огляди практики касаційних судів у складі ВС.

Також, за словами спікера, допомагає робота в науково-консультативних радах. І хоча через брак часу не на всі запити вдається відповідати, можна обрати ключові напрямки для себе, в яких є можливість надати ґрунтовну відповідь. Це дозволяє слідкувати за підходами, точковими проблемами й рухом думок у суддівському корпусі.

Ще одним важливим напрямком для розвитку О.Дроздов назвав законопроектну діяльність. У межах роботи Комісії з питань правової реформи, як зазначив спікер, довелося відійти від довготривалих стратегій і саме тому вдалося напрацювати доволі чітку стратегію, що передбачає план на 2021—2022 роки.

Також, на переконання спікера, важливою є взаємодія з міжнародними установами. Це той напрямок, який дає можливість вийти і ззовні подивитися на проблеми, які є в Україні. Є можливість спілкуватись як з національними експертами найвищого ґатунку, так і з міжнародними експертами. Тут з’являється можливість «звірити свої інтелектуальні годинники» з колегами з інших країн.

«Не може існувати ідеальної судової системи, і нам над цим потрібно працювати. Судді, прокурори, адвокати, науковці — усе це продукт суспільства на певному рівні свого історичного та інтелектуального розвитку. Тому варто дослухатись одне одного, і тоді результат не змусить себе чекати», — підсумував О.Дроздов.

Така полівекторність у діяльності, на думку О.Дроздова, дає можливість на ту чи іншу проблему поглянути під різними кутами зору.

Так чи інакше, але рецепт успіху в кожного свій, і навряд чи в когось вийшло б стати успішним, реалізовуючи чиюсь заготовлену програму. Чужий досвід і свобода вибору створюють можливості для того, щоб унікально прожити власне життя та ставати сьогодні кращим за себе вчорашнього.