Закон і Бізнес


Штучний інтелект позбавить роботи майже половину юристів до 2050 року


.

06.07.2021 14:11
Олег Єршов, PRAVO.ru
7010

Щоб витримати конкуренцію з комп'ютерами, в майбутньому людям потрібно приймати стимулятори, попереджають експерти-футурологи. Юристам також радять освоювати технологічні та цифрові додаткові навички і вникати в проблеми екології.


Юридичне співтовариство Англії і Уельсу (The Law Society) провело дослідження про можливі зміни на глобальному юридичному ринку в найближчі 30 років. В рамках проекту Future Worlds 2050 організація опитала експертів, проаналізувала статистику і прийшла до висновку, що юристів у майбутньому стане менше, а кількість міждисциплінарних взаємодій зросте.

Тенденції розвитку ринку

Глобальний юридичний ринок в 2019 році виріс на 5,4% в порівнянні з показниками 2015 го і досяг капіталізації в $ 766,3 млрд. У 2021 році за прогнозами його капіталізація складе $ 767,1 млрд - зростання сповільнилося через глобальну коронавірусну кризу. Але тенденція збережеться. До 2023 року він, як очікується, зросте до $ 986,7 млрд.

У найближчій перспективі зміни на юридичному ринку будуть пов'язані в першу чергу з відновленням економіки після пандемії. У більш віддаленій перспективі, до 2050 року, автори дослідження пропонують два сценарії: консервативний і негативний. В обох випадках експерти очікують деякого зниження зайнятості в юридичній сфері в найближчі три десятиліття.

При консервативному сценарії передбачається, що юридична професія в основному буде захищена від ризиків заміни живих працівників на штучний інтелект (ШІ). Найбільше ризикують невеликі фірми, які спеціалізуються на консультації приватних клієнтів. Вони підуть з ринку або консолідуються в більші одиниці. У той же час юриспруденція буде залучати співробітників з іншими спеціалізаціями (наприклад, фахівців з аналізу даних і технологій) в рамках комплексних послуг. При цьому підхід до роботи не зміниться принциповим чином, що утруднить вирішення найбільш «інноваційних» і комплексних проблем.

Негативний сценарій передбачає майже дворазове скорочення зайнятості в юридичній сфері через впровадження ШІ. Юристи, що зберегли роботу, змушені будуть підвищити продуктивність «в тому числі і за допомогою стимулюючих препаратів». При цьому технології зроблять юридичну підтримку більш демократичною і загальнодоступною, сприятимуть захисту екології і більшої доступності охорони здоров'я.

Пріоритетні напрями та завдання

У будь-якому випадку пріоритетом для юристів буде освоєння нових технологій і аналіз правових наслідків їх застосування. В актуальному юридичному порядку денному, на думку The Law Society, транскордонні податкові спори, відмова окремих країн визнавати юрисдикцію міжнародних судів, нові нормативи у сфері ШІ, блокчейна і персональних даних, регулювання в сфері захисту клімату і міграційного законодавства.

Юридичне співтовариство зіткнеться з необхідністю змінити підхід до юридичної освіти і навичкам. У наступаючі десятиліття вони будуть об'єднувати розуміння технологічних і цифрових систем (включаючи, в далекій перспективі, застосування систем з елементами ШІ). Юристам також будуть потрібні «м'які навички» і вміння вирішувати етичні проблеми.

«Кращий спосіб підготуватися до змін - перестати думати про себе як про юристів. Це поняття несе з собою великий історичний і культурний багаж, і багато проблем, з якими зараз зіткнулася юридична індустрія, по-моєму, пов'язані з цим багажем», - вважає професор Стівен Мейсон.

Виклики сьогодення і майбутнього

Конкуренція на юридичному ринку зростає як глобально, з боку закордонних фірм, так і зсередини, з боку юристів, які надають незалежні нішеві послуги. Їх число все зростає. Стають важливі такі питання, як соціальна справедливість, робоча етика і інклюзивність. При відсутності чітких регулюючих механізмів в цих сферах, це вимагає вироблення нових норм. Зростання числа складних і комплексних проблем вимагає розвитку міждисциплінарного підходу до надання юридичних послуг. Більш рухливі і мінливі правові рамки, які виникли у відповідь на раптові кризи, швидше за все, стануть нормою на найближчі десятиліття.

Пандемія привела до переведення значного числа судових засідань і юридичних процесів в онлайн, але наслідки цього ще належить оцінити. Дослідження показують, що винесені дистанційно вироки часто бувають більш суворими.

До 2030 року штучний інтелект буде приносити світовій економіці $ 15,7 трлн. ШІ навіть може отримати право голосу в радах директорів великих компаній, вважають експерти. До 85% професій, які будуть затребувані в 2030 році, поки не існують, до 80% світового населення будуть до цього часу володіти «цифровий ідентичністю». При цьому експерти розходяться в оцінці того, як ШІ вплине на ринок праці - створить він нові професії та сфери зайнятості або викличе різке зростання безробіття.

«Здебільшого робота юристів полягає в розпізнаванні патернів і застосуванні шаблонів, - каже урбаніст Адам Грінфілд. - А саме в цих завданнях ШІ особливо ефективний ». Але Лаура Кінг з юрфірми Clifford Chance з ним не згодна. Штучний інтелект може добре впоратися з лінійними завданнями, які можна описати як древо альтернативних виборів; але на юридичні питання часто можна відповісти просто «так» або «ні», вважає Кінг.

Юридичні фірми будуть змушені працювати з партнерами з інших сфер, щоб спільними зусиллями виробити політику щодо зберігання, поширення і доступу до особистих даних. Необхідність в більш активній міждисциплінарній взаємодії при збереженні основних цінностей юридичної професії потребують зміни структури управління в юрфірмах.

Зараз роль законодавства для досягнення прогресу в сфері екології часто ігнорується, а довести до кінця справи, де неможливо явним чином оцінити збиток, важко через прогалини в праві. У найближчі десятиліття глобальним трендом стане корпоративна соціальна та екологічна відповідальність, в тому числі нав'язана через додаткові податкові заходи, вважають експерти. Юристи повинні будуть роз'яснити ризики в цих сферах своїм клієнтам, в тому числі з огляду на, що зміни клімату - глобальна проблема, а тому претензії в цій сфері можуть виникнути в різних юрисдикціях. Виросте роль комплаенса як в екологічній сфері та сфері соціальної відповідальності, так і по відношенню до інвестицій.

Крім того, The Law Society рекомендує враховувати ймовірну зміну глобальних «центрів сили», а значить, і найбільш значущих і впливових юрисдикцій. Китай витіснить США з місця найбільшої світової економіки до 2026 року, і країни E7 (КНР, Індія, Бразилія, Мексика, Росія, Індонезія і Туреччина) в цілому, ймовірно, перевершать G7 за економічними показниками.