Закон і Бізнес


Наглядачі за владою


№24 (1530) 12.06—18.06.2021
2171

Активній громадськості бракує реальної взаємодії з органами влади, аби останні брали до уваги їхні зауваження та пропозиції. Для цього потрібно встановити певні права для перших, і обов’язки та штрафи для других.


Автори проекту закону «Про громадський нагляд» (№5621) доводять, що без співпраці з неурядовими організації сучасної демократії не розбудувати. 

До проведення громадського нагляду пропонується залучати об’єднання, які мають у своєму складі не менше двох громадських експертів або профільні структурні підрозділи. Таким експертом визнаватиметься особа, яку… призначив керівний орган організації.

Вони готуватимуть різноманітні аналітичні і моніторингові дослідження, проводитимуть громадську експертизу та перевірки, видаватимуть «акти реагування» щодо порушень законодавства та державної дисципліни. 

Аби у чиновників не виникало бажання ігнорувати такі акти, іншим проектом (№5622) встановлюються штрафи як за невиконання приписів, так і за створення перешкод для суб’єктів громадського нагляду — від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (1700—3400 грн.). Причому ці ж громадські експерти і складатимуть такі акти. 

Залишається встановити особливий порядок зарахування штрафів — на рахунки організації, яка їх наклала, і можна бути впевненим, що чиновників привчать швидко реагувати на кожен припис громадськості.