Закон і Бізнес


Вирок «Великому брату»


.

№22 (1528) 29.05—04.06.2021
1689

Перехоплення комунікаційних даних, дзвінків, СМС-повідомлень, електронної переписки тощо, так само як і неправомірне отримання інформації про користувачів у провайдерів порушує фундаментальні права людини.


До такого висновку одноголосно дійшли судді Великої палати Європейського суду з прав людини у рішенні від 25.05.2021 у справі «Big Brother Watch and Others v. the United Kingdom».

Скарги до ЄСПЛ надійшли від некомерційних правозахисних організацій після того, як у 2013 році екс-співробітник Агентства національної безпеки США Едвард Сноуден оприлюднив відомості про методи електронного стеження американських і британських спецслужб. Зокрема, про те, що вони обмінюються персональними даними своїх громадян.

На думку суддів, зазначені дії порушують право на повагу до приватного і сімейного життя та свободу вираження поглядів. Крім того, в рішенні наголошується, що влада Великої Британії своїми діями з перехоплення інформації не забезпечила належного рівня захисту конфіденційних журналістських матеріалів.

Втім, судді ЄСПЛ більшістю голосів не знайшли порушень з боку влади в тому, що стосується її запитів про надання іноземними урядами і спецслужбами перехоплених даних.

Тепер британська влада повинна виплатити заявникам, а також іншим правозахисним організаціям, що приєдналася до скарги, 353,5 тис. євро на покриття судових витрат.

Термін «Big Brother» («Великий брат») стало прозивним для позначення держави або іншої організації, яка прагне встановити тотальне стеження або контроль над народом. Він увійшов у вжиток після публікації роману Джорджа Оруелла «1984».