Закон і Бізнес


Кримінальний заслін


№18 (1524) 01.05—14.05.2021
1878

Митні органи не можуть довести склад адміністративного правопорушення, тому за них це краще зроблять інші. І не в адміністративному, а в кримінальному провадженні.


З метою криміналізації товарної контрабанди, Президент ініціював проект «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України» (№5420).

Як зазначається у пояснювальній записці, у 2019 році митники склали 1105 протоколів про порушення митних правил на 1,96 млрд грн. До суду потрапило тільки 984 справи на суму, меншу 350 млн грн. Суди ж у 80% випадків наклали штрафи в розмірі лише 40 млн грн., а в решті — закрили провадження через недоведення окремих елементів складу правопорушення.

На думку глави держави, ситуація із наповненням бюджету покращиться, якщо внести до КК нові статті: 201-2 «Контрабанда товарів», 201-3 «Контрабанда підакцизних товарів» та 201-4 «Недостовірне декларування товарів». При цьому максимальне покарання (за дії, вчинені організованою групою або за участю митників) пропонується встановити на рівні 11—12 років тюрми із конфіскацією майна.

Розслідувати їх буде Бюро економічної безпеки України, а якщо у цій справі вийдуть і на самих митників — Національне антикорупційне бюро України.

Утім, у 2011 році контрабанда товарів була декриміналізована саме з огляду на те, що кримінальні розслідування тривають надто довго. Та й довести всі елементи складу злочину буде ще складніше, ніж адміністративного правопорушення. 

Як стверджують експерти, це лише уможливить для правоохоронних органів збагачуватися на таких справах. Натомість бюджет не отримає і тих штрафів, на які міг би розраховувати, якби митники сумлінніше складали протоколи.