Закон і Бізнес


Примус до щеплення


№16 (1522) 17.04—23.04.2021
2203

Штрафи за відмову від обов’язкових щеплень і недопущення таких дітей у дитсадки не порушують права на повагу до приватного життя. Така думка більшості суддів Європейського суду з прав людини.


У Чехії вакцинація дітей від 9 хвороб, включаючи дифтерію, коклюш, правець, поліомієліт, гепатит В, кір і краснуху, є обов’язковою. Так, одного із заявників оштрафували на 3000 чеських крон за відмову привести на щеплення двох його дітей.

В іншому випадку дитину відрахували із дитячого садка, коли з’ясувалося, що в неї немає всіх необхідних щеплень. Мати безуспішно намагалася довести в судах, посилаючись на думку експертів, що вакцинація становить небезпеку для здоров’я дитини.

Зрештою, батьки подали скарги до ЄСПЛ, вважаючи, що вимоги влади суперечать ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Адже встановлений обов’язок вакцинації порушує право на повагу до приватного життя. А Конвенція Ов’єдо передбачає, що будь-яке втручання в галузі охорони здоров’я потребує вільної та усвідомленої згоди людини.

Однак у рішенні від 8.04.2021 у справі «Vavřička and Others v. the Czech Republic» ЄСПЛ визнав, що така політика влади переслідує законні цілі захисту здоров’я, а також прав інших дітей. На думку високих суддів, це захищає не тільки тих, хто отримує щеплення, а й тих, хто не може бути вакцинований за медичними показаннями, і, отже, покладається на колективний імунітет.

Суд констатував, що примус до щеплення може розглядатися як «необхідний у демократичному суспільстві». Проти такого рішення Великої палати ЄСПЛ проголосував тільки один суддя.