Закон і Бізнес


Позов за незалежність


№15 (1521) 10.04—16.04.2021
2867

Суперечку між Брюсселем і Варшавою через судову реформу в Польщі перенесли в Суд справедливості. Якщо той підтвердить порушення принципу верховенства права, Польща може позбутися фінансової підтримки.


За словами єврокомісара з питань юстиції Дідьє Рейндерс, закон про реформу судової системи Польщі дозволяє чинити тиск на суддів. Ідеться про створену у 2019 році дисциплінарну палату Верховного суду.

У Брюсселі відзначають, що польська влада не може гарантувати свободу цього органу від політичного впливу, дозволяючи палаті «приймати рішення, які мають безпосередній вплив на суддів і спосіб виконання їх роботи». Зокрема, палата може позбавити суддів імунітету від кримінального переслідування, затримання, а також відсторонити від роботи чи знизити зарплату.

Єврокомісія просить Суд ЄС ужити заходів, щоб припинити діяльність палати та дію постанов, прийнятих нею. Також наголошується, що польським суддям слід дати можливість прямо застосовувати деякі положення права ЄС, які захищають їх незалежність.

За час роботи ДП винесено 37 рішень, що стосуються імунітету суддів ВС. У тому числі видано 16 дозволів на притягнення суддів до кримінальної відповідальності.

Останнє рішення ЄК «буде черговим аргументом для європейських чиновників на користь запуску щодо Польщі розпорядження, яке пов’язує виділення коштів з європейських фондів з верховенством права», пише «Річ Посполита».