Закон і Бізнес


Ректор НА СБУ Андрій Черняк:

«Оперативним співробітникам легше порозумітися з адвокатами, які працювали в правоохоронних органах»


Андрій Черняк: «Оперативним співробітникам легше порозумітися з адвокатами, які працювали в правоохоронних органах»

№13 (1519) 27.03—02.04.2021
Тимофій МИХАЛКОВ
8466

Чим відрізняються принципи підготовки працівників Комітету державної безпеки та Служби безпеки України? Якими є пріоритетні напрями розвитку вищої освіти в академії, яка готує юристів такого спрямування? Чому вічні опоненти не можуть порозумітися, якщо здобули однакову юридичну освіту? Про майбутнє національної безпеки та тих, хто вирішив служити Батьківщині, напередодні Дня Служби безпеки України, який відзначається 25 березня, «ЗіБ» поспілкувався з ректором Національної академії Служби безпеки України Андрієм ЧЕРНЯКОМ.


«Заробітна плата працівників СБУ є однією з найнижчих серед представників блоку нацбезпеки та оборони»

— За часів УРСР у КДБ не було закладів вищої освіти. Були курси, куди набирали людей, які вже мали вищу освіту та навіть досвід роботи в певній сфері. А вже після таких спеціалізованих курсів, де викладалися вузькі дисципліни, фахівці йшли працювати. Тепер же до академії набирають учорашніх школярів. Наскільки ця модель виправдала себе й чи не вплинуло це на всю систему державної безпеки?

— Насамперед наголошу, що СБУ не є правонаступницею КДБ. З проголошенням незалежності нашої країни була створена українська спецслужба, яка захищала й захищає інтереси Української держави. Якщо ж говорити про підхід до підготовки, то і в згаданому вами КДБ брали на навчання випускників шкіл.

Сьогодні дуже багато людей обговорюють процес реформування СБУ, зокрема, кого та як саме повинна готувати НА СБУ. І бачення не лише поляризовані, а й часто заангажовані та не враховують специфіки служби.

Академія розпочала п’ятирічну підготовку курсантів-юристів ще в 1992 році, з моменту свого заснування. Служба національної безпеки України в той час потребувала молодих патріотичних працівників, які формуватимуть ядро нової спецслужби. У 1996 році запроваджено підготовку перекладачів-референтів зі знанням двох іноземних мов. Ця модель підготовки доповнює перепідготовку та підвищення кваліфікації кадрів, яку також здійснює академія.

Курсанти після завершення навчання в обов’язковому порядку проходять службу в регіональних органах і підрозділах СБУ. Перший контракт триває 5 років. Вони володіють усіма знаннями й навичками, необхідними для оперативного співробітника.

Багато наших випускників стали керівниками департаментів і регіональних управлінь. Чимало з них продовжили службу в інших правоохоронних чи силових відомствах. Зокрема, наші випускники виграють конкурси на зайняття посад у Національному антикорупційному бюро та Державному бюро розслідувань. Це лише підтверджує той факт, що академія дає якісну фахову підготовку й наші вихованці не просто конкурентоспроможні серед випускників юридичних вишів, а й кращі у своїй справі.

— Чому ж вони йдуть зі Служби безпеки в інші органи?

— Причина банальна: заробітна плата працівників СБУ є однією з найнижчих серед представників блоку національної безпеки та оборони. А робота оперативника в СБУ — це не 8 робочих годин на день. Це відповідальна й важка ненормована праця, ризикована та стресова, яка забирає весь вільний час. Навіть якщо наші вихованці після завершення контракту переходять в інші правоохоронні органи, вони все одно продовжують працювати на благо Батьківщини.

З огляду на невелику зарплату працівника СБУ, як ви думаєте: наскільки легко знайти фахівця в певній галузі, який буде відповідати всім наших вимогам, успішно пройде процес вивчення й перекваліфікацію? Особливо якщо ми говоримо про юристів.

Курсантська підготовка — це можливість навчити й виховати оперативного співробітника, який у 17 років вирішив присвятити своє життя захисту національної безпеки. Це надзвичайно цінно! І жодна перепідготовка готових цивільних спеціалістів не замінить такої моделі.

— У чому полягають особливості підготовки кадрів у Національній академії СБУ? Кого саме вона готує? Юристів, спеціалістів з державної безпеки, перекладачів? Та куди потім ідуть працевлаштовуватися випускники академії, до яких саме підрозділів?

— Академія готує оперативних співробітників для потреб СБУ. Наразі курсанти — майбутні працівники служби — навчаються за спеціальностями «державна безпека» та «філологія». Освітня програма передбачає юридичну, спеціальну, військову, фізичну та іншомовну підготовку. До речі, сьогодні в закладі викладають 12 іноземних мов. Це унікальний набір дисциплін, адже академія — єдиний в Україні заклад вищої освіти контррозвідувального спрямування.

Особливість нашої підготовки — це нерозривний зв’язок освітнього процесу з практикою. Освітня програма оновлюється відповідно до нових безпекових загроз, практики залучаються до викладання спецдисциплін, а навчально-методичне забезпечення погоджується з оперативними підрозділами СБУ.

Після завершення навчання курсанти продовжують військову службу в органах і підрозділах СБУ, які здійснювали їх відбір як кандидатів на вступ до академії. Те, яким напрямом діяльності вони будуть займатися, залежить від рішення керівництва підрозділу та здібностей самих курсантів.

Спеціальність «державна безпека» має три спеціалізації — з поглибленим вивченням іноземних мов, тактико-спеціальних та юридичних дисциплін.

— В епоху цифровізації особливої уваги в розрізі держбезпеки потребує кібербезпека. Чи забезпечує НА СБУ країну фахівцями в цій сфері?

— Звичайно, один з інститутів академії здійснює підготовку фахівців у сфері інформаційної безпеки. Це один із пріоритетних напрямів нашої діяльності. «Національна безпека», «право» та «кібербезпека» — спеціальності, які пропонує наш Навчально-науковий інститут інформаційної безпеки.

Кращі студенти за рекомендаціями викладачів можуть стати частиною колективу служби. Наші випускники також затребувані в державних органах та органах місцевого самоврядування, банківських установах та організаціях тощо.

Також у листопаді 2020 року відкрито Мережеву академію CISCO НА СБУ. Академічні програми CISCO є одними з найкращих освітніх навчальних програм у галузі ІТ-технологій та їх безпеки.

НА СБУ підписали договір з ГО «ІСАКА Київ» з метою імплементації системи міжнародних стандартів щодо інформаційної безпеки у сферу діяльності СБУ.

Ми проводимо підбір кращих фахівців із кібербезпеки з провідних закладів вищої освіти України, які посилять підготовку нашої молоді за напрямом технічного захисту інформації.

Загалом на базі нашого навчального закладу планується створення Центру професійної сертифікації кадрів СБУ з кібербезпеки. А якщо говорити про масштабні плани на найближчий час, то це створення навчального кіберцентру.

«Прикро, коли адвокат замість захисту намагається завадити проведенню слідчих дій»

— Виникли навіть жарти, що адвокати не розуміють слідчих та оперативних уповноважених. Зрозуміло, що це — процесуальні опоненти й повного взаєморозуміння очікувати не варто. Та все ж, можливо, на звичайних юридичних факультетах викладають якось інакше, ніж у НА СБУ?

— Ми даємо ті ж юридичні дисципліни, що й інші університети. Акцент, звісно, робиться на підслідності й компетенції Служби безпеки. Майбутні оперативні співробітники вивчають також спеціальні дисципліни, пов’язані з проведенням оперативно-розшукової та контррозвідувальної діяльності.

Я закінчив факультет підготовки слідчих для СБУ при Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого за спеціальністю «право». Багато років працював оперативним співробітником. Якщо говорити про мій досвід роботи з адвокатами, то непорозуміння виникали тільки тоді, коли адвокати перевищували свої повноваження або ж намагалися розкрутити ситуацію в інформаційному просторі. І це непоодинокі випадки. Прикро, коли адвокат замість надання правової допомоги підозрюваному намагається завадити проведенню слідчих дій.

Як показує досвід, оперативним співробітникам набагато легше порозумітися з адвокатами, які до приватної практики працювали в правоохоронних органах. Тоді вони краще знають обов’язки оперативників, слідчих чи прокурорів і не заважають слідству.

Але в цілому працівники СБУ та адвокати завжди перебувають по різні боки. Перші намагаються покарати злочинців, другі надають їм захист. Коли обидві сторони виконують свої обов’язки в правовому полі, непорозумінь не виникає.

— В адвокатурі великого значення надають етичній складовій професії. А чи має подібне значення етична складова при підготовці фахівців у НА СБУ? Які навчальні курси стосуються зазначеного питання? Це загальна практична етика, етика юристів чи вузько спеціалізована програма? Чи входять у курси з підвищення кваліфікації години на вивчення таких питань?

— Людяність, порядність, професіоналізм і патріотизм — ті якості, які завжди залишатимуться пріоритетними в діяльності академії.

З 2018 року заклад активно підтримує та втілює програму НАТО щодо розбудови цілісності, прозорості, запровадження доброчесності та зниження корупційних ризиків у оборонних та безпекових інституціях. Зокрема, для працівників і курсантів проводяться тренінги з питань доброчесності за участю експертів консультативної місії ЄС і НАТО.

Наші викладачі також долучаються до проведення тематичних навчальних занять безпосередньо в службі та закладах вищої освіти сектору безпеки та оборони. Розроблено програму навчальної дисципліни «забезпечення доброчесності в секторі безпеки». Вона викладається як курсантам, так і працівникам СБУ, які проходять перепідготовку та підвищення кваліфікації в академії.

Кожен учасник освітнього процесу знає та дотримується Кодексу доброчесності співробітника СБУ. Більше того, колектив закладу розробив власний Кодекс академічної доброчесності, який регламентує порядок дій у разі порушення її правил. Наприклад, у разі плагіату, фабрикації, отримання неправомірної вигоди, необ’єктивного оцінювання.

«Ми не перебуваємо в режимі очікування, а ставимо перед собою стратегічні цілі»

— Чи потребує особливого реформування система освіти, яка сьогодні діє в НА СБУ? Що ви плануєте змінити на посаді ректора?

— Реформування СБУ, як і академії, відбудеться. Зміни необхідні, бо це шлях до розвитку. Пропозиції щодо вдосконалення освітньої та наукової діяльності НА СБУ ми підготували для голови Служби безпеки Івана Баканова. Рішення щодо майбутнього нашого закладу — у руках керівництва держави та відомства.

Незважаючи на це, ми не перебуваємо в режимі очікування, а ставимо перед собою стратегічні цілі та вже працюємо над їх реалізацією. Насамперед плануємо розширити наші освітні можливості. Ведемо перемовини з органами державної влади щодо підготовки працівників з питань стратегічних комунікацій, антитерористичної безпеки, охорони державної таємниці тощо. Академія планує відкрити нові спеціальності відповідно до потреб СБУ.

Також розширюємо міжнародну співпрацю та партнерство з іншими освітніми закладами сектору безпеки та оборони. Шукаємо шляхи покращення матеріально-технічних умов навчання.

Треба розвиватись і набирати обертів. Ми в цьому переконані. У нас величезний потенціал, унікальні фахівці та підтримка керівництва СБУ. Цей симбіоз допоможе нам стати лідером серед освітніх закладів України.

До речі, якщо основним критерієм якості навчання вважати рівень працевлаштування випускників за спеціальністю, то ми очолимо рейтинг. Проте не маємо права зупинятися, адже працюємо заради безпеки нашої держави та захисту громадян.