Закон і Бізнес


Про конфлікт юрисдикцій


.

№13 (1519) 27.03—02.04.2021
3511

Позивачу має бути забезпечений доступ до правосуддя навіть в іншому, ніж це передбачено законом, судочинстві, якщо перешкоди в розгляді в господарському судочинстві виникли у зв’язку з процесуальною діяльністю суду.


У справі №759/1036/20 розглядався спір між власником квартири та ОСББ щодо визнання недійсним і скасування рішення загальних зборів, зобов’язання вчинити дії.

Суди перших двох інстанцій відмовили у відкритті провадження, оскільки цей спір підлягає розгляду за правилами господарського судочинства. Утім, раніше людина вже зверталася до господарського та адміністративного судів і також дістала відмови.

Як зауважив Касаційний цивільний суд, Велика палата Верховного Суду в постанові від 6.02.2019 у справі №462/2646/17 виклала правовий висновок, відповідно до якого правовідносини між власником нерухомого майна у житловому будинку та ОСББ, яке створене в тому ж будинку, найбільш подібні до спорів, пов’язаних із діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи (п.3 ч.1 ст.20 Господарського процесуального кодексу). Тож такий позов дійсно не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а має розглядатися в порядку господарського судочинства.

Проте при наявності ухвали господарського суду, яка набрала законної сили, це неможливо. Тому КЦС передав справу на розгляд до суду першої інстанції цивільної юрисдикції.