Закон і Бізнес


Порушниця апріорі


№12 (1518) 20.03—26.03.2021
7581

Судова тяганина стала настільки звичним явищем у нашій країні, що цей факт не ставиться під сумнів навіть за кордоном. Й у Страсбурзі майже автоматично збільшують рахунок рішень проти України.


Чергове рішення було ухвалене 11.03.2021 у справі «Kochura and others v. Ukraine», що стосувалося 5-ти скарг на тривалість кримінального провадження. В одній з них справа у першій інстанції розглядалася 5 років і 8 місяців, а найдовше (понад 9 років) — у двох інстанціях.

Європейський суд з прав людини навіть не заглиблювався в обставини справ, щодо яких надійшли скарги. Він лише констатував, що не вбачає жодних нових фактів чи аргументів, які б переконали його дійти іншого висновку щодо прийнятності або суті цих заяв.

ЄСПЛ нагадав, що у пілотному рішенні від 30.03.2004 у справі «Merit v. Ukraine» вже розглядалися питання тривалості судових процедур у нашій країні, і було констатовано недотримання розумних строків розгляду. Відповідно, він списком визнав, що і в даному разі мало місце порушення стст.6 та 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як наслідок, Суд визначив, що держава має виплатити заявникам компенсації за тяганину від 500 до 3100 євро.

Тож доки можновладці змагаються в красномовних обіцянках «народити» справедливу і доброчесну Феміди у майбутньому, Євросуд продовжує карати державу за нерозумність уже сьогодні. Й чим більше вакансій утворюватиметься у наших судах, тим більше будуть витрати на виплату компенсацій за тяганину.