Закон і Бізнес


Покарання за критику ображеного топ-чиновника не відповідає Конвенції


Оскільки практика Євросуду є джерелом права для суддів, кейс Дікінсона може стати в пригоді в українських реаліях.

04.02.2021 15:55
1135

Високопосадовці, що ухвалюють політичні рішення, які не сприймає частина населення країни, обов’язково наражатимуться на критику в різних формах. Але їхня образа, що виражається у прагненні покарати «кривдників», далеко не завжди узгоджується із гарантією свободи вираження поглядів.


Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Дікінсон проти Туреччини» (заява № 25200/11), передає "Закон і Бізнес" з посиланням на інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У березні 2006 року під час акції протесту у Стамбулі була виставлена робота британського художника-карикатуриста Майкла Дікінсона, який у той час проживав у Туреччині та викладав у двох столичних університетах.

В карикатурі, що присвячувалася політичній підтримці прем'єр-міністром Реджепом Тайїпом Ердоганом окупації Іраку, голова політика була зображена приклеєною до тіла собаки, яку тримали на поводку, прикрашеному кольорами американського прапора, на якому була закріплена наступна фраза: «Ми не будемо собакою Буша».

Через цю карикатуру влада відкрила провадження проти організатора демонстрації, якого обвинуватили в образі прем'єр-міністра.

Перед слуханням цієї справи в суді, яке проходило у вересні цього ж року, Дікінсон знову виставив свою роботу, але вже в коридорах суду та перед входом у будівлю перед камерами журналістів.

Художника взяли під варту але пізніше звільнили. Разом із тим, проти нього відкрили кримінальне провадження за образу прем'єр-міністра і в березні 2010 року призначили штраф у розмірі близько 3 тис. євро. Суд дійшов висновку, що карикатура принижувала та ображала прем'єр-міністра, порочила його честь і репутацію. Проте суд відстрочив виконання вироку на п’ять років.

У 2011 році Дікінсон звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він скаржився на кримінальне провадження, відкрите проти нього за його художній твір, а також на той факт, що він був засуджений за образу прем'єр-міністра.

У грудні 2015 року судове рішення було скасоване на національному рівні, а справу закрито на тій підставі, що засуджений  не вчинив жодних нових умисних правопорушень протягом п’яти років, а також дотримувався умов адміністративного нагляду.

Тим не менше, суд у Страсбурзі констатував порушення статті 10 та присудив 2 тис. євро відшкодування моральної шкоди.