Закон і Бізнес


Гаманець чи принципи?


№48 (1502) 28.11—04.12.0202
1512

Конфлікт між Європейським Союзом і Угорщиною з Польщею в питанні про суверенітет, самобутність і верховенство права підійшов до кульмінації. Ці дві країни погрожують заблокувати прийняття бюджету ЄС.


Точніше, вони вже зробили це на першому рівні узгодження 7-річного бюджету (1,1 трлн) і фонду боротьби з наслідками пандемії (750 млрд). Справа в тому, що ЄС вирішив пов’язати асигнування країнам Союзу із загального бюджету з тим, як вони дотримуються демократичних принципів, пише Бі-Бі-Сі.

У Будапешті вважають, що ЄС хоче шантажем змусити східноєвропейські країни прийняти біженців з півдня. А у Варшаві впевнені, що таким чином хочуть змусити визнати одностатеві шлюби.

Тим часом претензії Єврокомісії до Угорщини й Польщі насамперед стосуються, наприклад, спроб правлячих партій підпорядкувати собі судову систему. Таке порушення принципу поділу влади створює передумови для корупції, у тому числі для розкрадання грошей ЄС.

За законами Союзу, частина рішень приймається кваліфікованою більшістю (не менш як 15 з 27 країн, які представляють не менше ніж 65% населення), а частина — консенсусом. «Механізм дотримання» стосується першого типу, бюджет і фонд на боротьбу з коронавірусом — до другого.

Тому Будапешт і Варшава погрожують зупинити роботу всього ЄС, накладаючи вето на рішення, що вимагають одноголосного схвалення, якщо фінансування їхніх країн буде зупинено.