Закон і Бізнес


Прискорення Кабміном земельної реформи: наслідки для бізнесу


Орендарі землі можуть зіткнутися з необхідністю переоформлення договорів.

18.11.2020 11:46
1626

Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру має забезпечити передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до ст. 117 Земельного кодексу.


Відповідне доручення відомству Кабінет Міністрів дав постановою від 16.11.2020 № 1113 «Про заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин». Текст документу оприлюднено на Урядовому порталі, передає «Закон і Бізнес».

Згідно з постановою передачі також підлягають ділянки:

- включені до переліків земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги, після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди (емфітевзису) таких земельних ділянок;

- щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 р. документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Держгеокадастру.

Відомство отримало окреме доручення прискорити проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності. У разі відмови органів місцевого самоврядування від підписання акта приймання-передачі земельних ділянок, Держгеокадастр вживатиме заходи до включення таких ділянок до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги з урахуванням вимог Земельного кодексу України.

«Нещодавно відбулися вибори до місцевих рад, у тому числі до новостворених об’єднаних територіальних громад. У зв’язку з запровадженням принципу децентралізації громади відтепер мають більше повноважень у земельній сфері, ніж їх попередній склад. Тож постановою №1113 забезпечується передача земель від держави органам місцевого самоврядування», - прокоментував для видання «Закон і Бізнес» нормативно-правовий акт голова Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права НААУ Олександр Поліводський.

Експерт наголосив, що передача за постановою може відбуватися тільки щодо тих ділянок, які виділені в натурі та зареєстровані у державному земельному кадастрі. 

«Крім держорганів та громад, ця постанова може стосуватися тих осіб, які уклали або перебувають у процесі укладання договорів оренди землі, - звернув увагу очільник профільного комітету. - Для них це може означати зміну власника землі і, як наслідок, зміну сторони договору. Така зміна має оформлятися належним чином та потребує уважного ставлення з боку орендарів приватного бізнесу з огляду неврегульованість окремих положень законодавства для такого випадку».

Разом із тим О.Поліводський відзначив, що постанова №1113 не запроваджує чогось принципово нового, оскільки цей же механізм вже існував, є досвід проведення таких заходів, і відповідно, оновлення механізму не носить гострої юридичної необхідності.

«Хоча Кабмін і оформив своє рішення у вигляді постанови, цей акт насправді не містить норм права (не встановлює правил поведінки). Він фактично є розпорядчим документом, - уважає експерт. – Цим документом скасовується тотожне за своєю метою розпорядження Кабміну від 31.01.2018 № 60. Фактично розпорядження переписано наново з додаванням ряду деталей». 

Також голова комітету НААУ нагадав, що «прискорення реформ у сфері земельних відносин» відбувається в Україні останні 30 років. Так, ще 18 грудня 1990 року Верховна Рада оголосила про початок земельної реформи, ухваливши постанову «Про земельну реформу». 13 березня 1992 року парламентом було прийнято ще одну постанову - «Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі». До реформування долучався і гарант Конституції. Новітній історії відомі укази Президента від 10.11.94 №666/94 «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» та від 03.12.99 № 1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки».

«Сама ж постанова № 1113 також прийнята на виконання Указу Президента від 15.10.2020 №449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», і, як слідує з назви, автор останнього документу також не задоволений темпами перетворень», - резюмував О.Поліводський.

Закон і Бізнес