Закон і Бізнес


Хліба і масок!

Хліба і масок! Штрафи за порушення правил карантину зменшать у 100 разів, а прокурорам повернуть нормальний мінімум


Якщо підрахувати кількість нардепів — порушників маскового режиму, то вистачить на придбання не одного апарату ШВЛ.

№46 (1500) 14.11—20.11.2020
Каріна ПЕТРАШ
3296

Народні депутати, яких держава забезпечує безкоштовними масками, планують зменшити штрафи для громадян за порушення правил карантину. Крім того, вони не проти, аби у СІЗО побільшало людей, причетних до наркотрафіку, але не до корупції.


Вони про нас думають

Не носити маску — дороге задоволення. Комітет з питань правоохоронної діяльності підтримав ідею Уряду та міністра охорони здоров’я Максима Степанова щодо підвищення штрафів за порушення карантинних вимог. Слідом за Урядом проект закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (№3891) підтримали у парламенті. Тепер громадяни без засобів захисту чи навіть із маскою, що не закриває носа, платитимуть від 170 до 255 грн.

Ідеться про окремий склад адмінпроступку — перебування у громадських будинках, спорудах, громадському транспорті. Відповідно, «драконівські» санкції (від 17000 до 34000 грн.), що згадуються у ч.1 ст.443 КпАП, на ці випадки не поширюватимуться. Проте штрафуватимуть громадян на місці проступку. І, як зауважив міністр, виключно у безготівковій формі.

На противагу урядовому проекту нардеп Альона Шкрум зареєструвала альтернативний (№3891-1). Різниця в тому, що її варіант передбачав збільшити штраф для нардепів та чиновників у 10 разів. На думку А.Шкрум, той, хто працює на державу та отримує в 10 разів більше від лікаря, має платити в 10 разів більший штраф. Утім, нардепів ця пропозиція збентежила, адже вони мають звичку знімати маску під час виступу з трибуни — так і зарплати не вистачить на штрафи...

Питання забезпечення населення масками вочевидь непокоїть нардепів. Ілля Кива у властивій йому манері розповів історію про те, як під час виборів бабусі ділилися масками для того, щоб зайти на виборчу дільницю. «Маска коштує, як буханець хліба. Люди обирають між маскою та хлібиною», — сказав нардеп і звинуватив Офіс Президента у розкраданні «коронавірусного фонду».

За іронією, під час цього спічу членам комітету якраз розносили безкоштовні маски, які вони міняють що дві години. Ось така реальність. Той, хто отримує в 10 разів більше від пересічного громадянина, отримує від держави безкоштовну маску, пенсіонери ж обирають між хлібом та маскою.

Корупціонерів і наркоманів — у СІЗО

Здавалося б, законопроект, який посилює боротьбу із незаконним обігом наркотичних засобів, є благородним за своїм задумом. Як свідчить статистика, наведена у пояснювальній записці, в Україні кількість наркозалежних осіб коливається в межах 324000 — 424000. Ідея полягає в тому, аби слідчий суддя, обираючи запобіжний захід для осіб, яких підозрюють у скоєнні злочину, передбаченого ст.307 Кримінального кодексу, не вдавався до альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави. Водночас автори проекту усвідомлюють, що такі зміни призведуть до невиправданого збільшення кількості осіб, яких тримають у місцях неволі.

Утім, депутати, як завжди, додали дрібку юридичних хитрощів та тонну політики. Отже, до проекту «Про внесення зміни до статті 183 Кримінального процесуального кодексу України» (№3915) нардеп Сергій Іонушас запропонував додати ще один склад злочину, за який особу будуть поміщати до слідчого ізолятора. Мова йде про особливо тяжкі корупційні злочини.

Така пропозиція обурила депутата від партії «Слуга народу» Максима Бужанського. На його думку, такі правки введуть Президента в оману, адже будуть показувати йому штучну статистику. «Для чого це робиться? А для того, щоб потім ходити на прямі ефіри і розповідати, що затримали 200 корупціонерів. Хоча насправді триває слідство. Крім того, це призведе до ще більшої корупції, бо підозрювані будуть відкуповуватися», — сказав нардеп.

Нагадав обурений «слуга» і про те, що подібні рішення слідчих суддів критикуватиме Європейський суд з прав людини, а це — гроші з бюджету, які доведеться платити за порушення прав людини.

Схвилював депутатів не тільки зміст правки, але і форма. Правка начебто з'явилася вже на засіданні комітету. Попередньо в порядку денному вона не була заявлена. С.Іонушас зазначив, що це його ініціатива, яка була підтримана на підкомітеті, який відбувся перед засіданням комітету. Втім, нардепи зауважили, що С.Іонушас не має права на таку правку, оскільки зробив це з порушенням строку та процедури. Тож під вогнем критики ініціатор «цікавої» правки зняв свою пропозицію.

Рейдерство зникає, але невідомо де

Від наркотиків перейшли до рейдерства. Проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення відповідальності за окремі кримінальні та адміністративні правопорушення» (№3783) входить до загального пакета антирейдерських законів. Один уже ухвалювали восени минулого року, внаслідок чого, на переконання авторів, зменшилася кількість рейдерських атак.

Сенс змін зводиться до трьох моментів. По-перше, це підвищення санкції за рейдерські дії. По-друге, зараз законодавство передбачає відповідальність для реєстратора тільки в тому разі, якщо він діє у власних інтересах. Тому «чорні реєстратори» процвітають. Законопроект же змінить формулювання з «у власних інтересах» на «у власних інтересах або інтересах 3-х осіб».

По-третє, парламентарі взяли до уваги думку Нотаріальної палати України. Річ у тім, що деякі нотаріуси не здають свої документи в архіви, проте не несуть за це жодної відповідальності. Тож теоретично хтось може викрасти ці документи та реалізувати злочинний намір щодо їхньої підробки. Тому одна з правок стосується введення адміністративної відповідальності за нездавання нотаріусом документів в архів у визначений строк.

Штрафи, які накладатимуть на нотаріусів, становитимуть від 3000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Хоча деякі депутати і закликали розглянути та ухвалити альтернативний проект №3783-1, бо він потребує меншої кількості правок, комітет за основу прийняв основний варіант.

Прокурорська тисяча

Один з небагатьох законопроектів, який відхилили нардепи, стосувався права перевищувати швидкість руху автомобіля на міжнародних та національних дорогах. Як повідомляв «ЗіБ», ідея полягала в тому, щоб дозволити перевищувати швидкість руху на 30—50 км/год. залежно від кількості смуг. Однак не всім нардепам така ініціатива припала до душі. Аргументи авторів на користь того, що такі зміни дадуть можливість швидше добиратися до місця призначення і водії не встигатимуть втомитися, не знайшли підтримки серед членів комітету.

Уже наприкінці засідання парламентарі згадали про прокурорів. Так, Уряд вирішив передбачити у законі про державний бюджет на 2021 рік спеціальний прожитковий мінімум для обчислення окладів прокурорів — 1000 грн. Якщо не вжити заходів, то вже з наступного року в них суттєво зменшиться заробітна плата. Деякі нардепи таке ставлення до прокуратури називають дискримінаційним. Тож комітет звернувся з офіційним листом до бюджетного комітету, аби таку диспропорцію усунули.