Закон і Бізнес


Роботу ВККС необхідно відновити, щоб подолати кадровий дефіцит у судовій системі — судді у відставці


11.11.2020 14:53
1594

Існує нагальна потреба в ухваленні законопроекту про судову реформу, який спрямований на відновлення роботи ВККСУ та перезапуск процедури добору суддів. Це дасть можливість вирішити кричущу проблему з наповненням судів кадрами.


Про це йдеться у висновку Громадської організації «Всеукраїнська Асоціація суддів у відставці» щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування», № 3711, передає «ЗіБ».

Асоціація суддів у відставці схвально оцінила законопроект № 3711.

Як відомо, 5 листопада 2020 року законопроект № 3711, на ухвалення якого чекала юридична спільнота і громадяни, Верховна Рада України направила на повторне перше читання. Тобто вирішення проблеми кадрового голоду знову відкладено на невизначений термін.

Судді вкотре привертають увагу державних органів і суспільства до надзвичайної ситуації в судах, зумовленої кадровим дефіцитом. Через ліквідацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вже рік заблокована процедура добору суддів. Наразі в деяких судах бракує більш ніж 50 % штатної чисельності суддів. Крім того, близько 2000 суддів уже мають достатній стаж роботи для виходу у відставку. На тлі щорічного збільшення кількості звернень громадян до суду ситуація є критичною та потребує нагального вирішення шляхом ухвалення законопроекту № 3711.

Асоціація суддів у відставці також зазначила, що законопроект № 3711 отримав схвальний відгук Венеційської комісії: «Європейська комісія «За демократію через право» надала в цілому схвальний висновок щодо законопроєкту. Комісія вітає його спрямованість на відновлення роботи ВККСУ та перезапуск процедури добору суддів».

Також у висновку Асоціації вчергове наголошено, що законодавчим ініціативам у сфері правосуддя має передувати дискусія у професійному правничому середовищі – серед представників органів суддівського врядування та самоврядування, асоціацій адвокатів, суддів, суддів у відставці та провідних саме професійних громадських організацій.

Однак Міністерство юстиції України без проведення фахового обговорення і консультацій подало законопроект про зміну норм, якими врегульовані питання судоустрою і статусу суддів.

Також судді у відставці зазначили, що ВРП надала негативний висновок щодо цього законопроекту.

Закон і Бізнес