Закон і Бізнес


За естонським зразком


№44 (1498) 31.10—06.11.2020
1754

Виграти в битві за платника податків планують народні депутати. Для цього, крім звичайного громадянства, в Україні впровадять механізми е-резиденства.


Нині в парламенті просувається проект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» (№4240). Автори ініціативи вважають, що запозичення естонського досвіду не лише можливе, а й економічно обґрунтоване.

Зокрема, запропоновано додати до ПК ще один розділ, яким передбачити можливість для іноземців та осіб без громадянства легально вести економічну діяльність в Україні та сплачувати податки за нашим законодавством.

На допомогу охочим співпрацювати з українськими податківцями прийде диджиталізація. Зокрема, іноземці матимуть змогу зареєструватися онлайн, а податковою адресою буде визнаватися місцезнаходження адміністратора, який надає відповідні послуги. Пропонується покласти обов’язки щодо супроводження е-декларантів на Державне підприємство «Дія».

Е-резиденти матимуть право зареєструватися як платники податку третьої групи спрощеної системи. Проте вільного ринку іноземці не отримають, адже перелік діяльності, яку буде дозволено їм вести на території України, установлюватимуть міністерства юстиції та фінансів.

Крім того, передбачено суворі вимоги до ведення фінансової звітності та широке коло обов’язків. Утім, автори так і не пояснили, що саме має змусити іноземців забажати такого шаленого рівня екстриму, щоб не лише вести діяльність в Україні, а ще й співпрацювати з вітчизняною податковою на прозорих засадах.