Закон і Бізнес


Зміни у процедурі банкрутства — коментар адвоката


№47 (1449) 30.11—06.12.2019
Катерина Цвєткова, радник GOLAW, адвокат
2984

17 жовтня 2020 року набули чинності зміни до Кодексу з процедур банкрутства, внесені законами №№686-ІХ та 728-IX. За наміром законодавця, це має усунути недоліки кодексу та не допустити зловживань у сфері банкрутства на період карантину.


Ключові нововведення стосуються наступного:

1) мораторій на банкрутство бюджетних установ

Раніше положення Кодексу не містили однозначних обмежень щодо подання заяв про відкриття провадження у справі про банкрутство органів державної влади, органів місцевого самоврядування, бюджетних установ та організацій.

Відтепер Кодексом чітко визначено, що не допускаються провадження у справах про банкрутство боржників - казенних підприємств та бюджетних установ, а також санація таких боржників до відкриття провадження у справі про банкрутство.

2) нові правила визначення арбітражного керуючого

Кодексом передбачено, що кандидатура арбітражного керуючого визначається шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі – ЄСІТС) за принципом випадкового вибору.

Однак, оскільки ЄСІТС ще не функціонує, Кодексом передбачені тимчасові правила визначення арбітражного керуючого, які діятимуть до дня початку функціонування ЄСІТС.

Відтепер заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого. До заяви кредитора повинна бути додана також заява арбітражного керуючого про участь у справі.

В свою чергу, господарський суд призначає розпорядником майна або керуючим реструктуризацією того арбітражного керуючого, який подав заяву про участь у справі та зазначений у заяві ініціюючого кредитора.

У разі якщо заява ініціюючого кредитора не містить пропозиції щодо кандидатури арбітражного керуючого або ж відсутня заява арбітражного керуючого, або заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство подано боржником - юридичною особою, то призначення арбітражного керуючого здійснюється судом самостійно з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, у порядку, що діяв до дня введення Кодексу в дію, шляхом застосування автоматизованої системи.

3) заходи у сфері банкрутства на період дії карантину та після його скасування

Законом № 728-IX передбачено, що тимчасово, на період дії карантину, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19:

-         збори та комітет кредиторів можуть проводитися дистанційно в режимі відеоконференції або шляхом опитування, за умови забезпечення належної ідентифікації та перевірки повноважень представників кредиторів;

-         арбітражний керуючий звільняється від відповідальності за невчинення дій, передбачених Кодексом, якщо вони не можуть бути вчинені в умовах карантину. Обов’язковою умовою звільнення арбітражного керуючого від відповідальності є  доведення останнім того, що такі дії дійсно не можуть бути вчинені в умовах карантину, а також повідомлення про це комітету кредиторів і заставних кредиторів;

-         продовжуються строки проведення попереднього засідання суду у справі про банкрутство, звернення у межах провадження у справі про банкрутство про визнання недійсними правочинів, вчинених боржником, дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, оголошення про проведення першого, повторного та/або другого повторного аукціону, виконання плану санації чи реструктуризації боргів боржника, процедури розпорядження майном, ліквідації, реструктуризації боргів боржника та погашення боргів боржника.

Законом № 728-IX також встановлено, що тимчасово, на період дії карантину та протягом 90 днів з дня скасування карантину:

-         не допускається відкриття проваджень у справах про банкрутство боржників - юридичних осіб за заявою кредиторів за вимогами до боржника, що виникли з 12 березня 2020 року;

-         продовжується місячний строк на обов’язкове звернення боржника до господарського суду із заявою про відкриття справи про банкрутство, якщо боржник доведе, що неможливість дотримання місячного строку на звернення із такою заявою була спричинена саме поширенням COVID-19 та/або заходами боротьби з поширенням цієї хвороби;

-         комітет кредиторів та забезпечений кредитор (щодо майна, яке є предметом забезпечення) мають право прийняти рішення про зупинення проведення аукціонів з продажу майна боржника. У разі прийняття такого рішення витрати щодо збереження та утримання майна банкрута і всі ризики щодо втрати майна або зменшення його вартості несуть кредитори, які прийняли таке рішення;

-         зупиняється нарахування відсотків на зобов'язання боржника перед кредиторами, які реструктиризовані планом санації чи реструктуризації боргів боржника. Штрафні санкції за невиконання боржником таких зобов'язань не нараховуються. Прострочені зобов'язання, передбачені планом санації чи реструктуризації боргів боржника, підлягають розстроченню на строк виконання плану санації чи реструктуризації боргів боржника.